alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu

Seminarium Zakładu Biofizyki

sala B2.38, ul. Pasteura 5
2024-01-12 (14:15) Calendar icon
Dr Monika Zubik-Duda (Katedra Biofizyki, Instytut Fizyki UMCS)

Mikroskopia molekularna w badaniach fotosyntetycznych mechanizmów regulacyjnych

Życie na Ziemi nie istniałoby w obecnej formie bez dwóch głównych elementów: Słońca i fotosyntezy. Słońce jest źródłem energii, która w złożonym w procesie zamieniana jest na energię wiązań chemicznych, a niejako produktem ubocznym tej przemiany jest życiodajny dla nas tlen. Głównymi elementami zbierającymi światło w fotosystemie są białkowo-barwnikowe kompleksy antenowe (LHC, ang. Light Harvesting Complex). U roślin zielonych białko antenowe fotosystemu II (LHCII) występuje w chloroplastach najliczniej i wiąże ponad połowę puli chlorofilu. Architektura tego kompleksu umożliwia wydajny wychwyt kwantów światła, a następnie bezpromienisty transfer tej energii do centrów reakcji fotosystemu. W warunkach stresu świetlnego w obrębie LHCII funkcjonują również procesy regulacyjne, chroniące fotoukładu przed powstawaniem silnie reaktywnego tlenu singletowego i fotodegradacji.
Wiemy, że rośliny mogą regulować ilość energii docierającej do fotoukładu na wiele sposobów, np. zmieniać ułożenie blaszki liściowej względem kierunku padania promieni słonecznych, reorganizować rozkład chloroplastów w komórkach, lub w wyniku procesów zachodzących na poziomie molekularnym. Dla biofizyka - spektroskopisty najbardziej atrakcyjne pod względem wyzwań badawczych są te ostatnie. W wystąpieniu przedstawione zostaną wyniki badań prowadzone w Katedrze Biofizyki IF UMCS na izolowanych antenach fotosyntetycznych LHCII (ang. Light Harvesting Complex of Photosystem II) oraz na roślinach modelelowych (Arabidopsis thaliana) z zastosowaniem technik spektroskopii i mikroskopii molekularnej, które uzupełniły wiedzę na temat mechanizmów fotoprotekcyjnych u roślin.

Notka biograficzna (dr Monika Zubik-Duda):
Absolwentka Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie, kierunek Fizyka (2008 r.). W tej samej jednostce uzyskała stopień doktora nauk fizycznych (2011 r.).
Staż podoktorski realizowała w latach 2011-2015 w ramach projektu FNP - TEAM „MSBMS” w laboratorium profesora W.I. Gruszeckiego oraz w latach 2015-2018 w ramach projektów NCBiR – BIOSTRATEG w Instytucie Agrofizyki PAN.
Od października 2018 roku pracuje w Katedrze Biofizyki Instytutu Fizyki UMCS.
Działalność naukowa M. Z-D skupia się na badaniach fotostyntezy oraz barwników karotenoidowych plamki żółtej oka z zastosowaniem spektroskopii i mikroskopii molekularnej.

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna