Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego

Sala Duża Doświadczalna, ul. Hoża 69
2014-01-27 (16:30) Calendar icon
dr Wojciech Pacuski (Instytut Fizyki Doświadczalnej, Wydział Fizyki UW)

Solotronika - elektronika oparta na pojedynczych atomach

Oparcie elektroniki na właściwościach starannie ustawionych pojedynczych atomów wydaje się być naturalną konsekwencją postępującej miniaturyzacji. Obserwacja pojedynczych atomów, domieszek i defektów w kryształach i na ich powierzchniach jest możliwa już od wielu lat. Jednak dopiero ostatnie lata zaowocowały wynikami, o których można powiedzieć, że zwiastują powstanie nowej elektroniki – solotroniki – korzystającej z kwantowych lub klasycznych właściwości pojedynczych atomów. Przede wszystkim wiadomo już jak efektywnie układać przewodzące ścieżki pojedynczych atomów na powierzchni krzemu, jak zbudować z nich tranzystor, w którym można sterować przepływem prądu przez pojedynczą domieszkę. Znaleziono pierwsze układy pozwalające na skuteczny zapis i odczyt informacji przy pomocy stanów kwantowych pojedynczych defektów w diamencie i pojedynczych jonów magnetycznych w kropkach kwantowych. W ostatnich kilkunastu miesiącach nasz wydział dołączył do wąskiego grona instytucji, w których tego typu technologie mogę być realizowane samodzielnie – od etapu planowania nowych struktur, przez wytworzenie, charakteryzację, po optyczne sterowanie pojedynczymi jonami w półprzewodnikach. Udało się nam wytworzyć i zbadać nowe systemy solotroniczne oraz wskazać ciekawe kierunki poszukiwań w wyłaniającym się wielkim obszarze fizyki pojedynczych domieszek w kryształach.

Zapraszamy!
Jacek Baranowski, Czesław Radzewicz.