alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Media > Informacja

Uniwersytet Babci i Dziadka oraz Chemia polonu i radu - już 5.11

2011-10-29

Projekt edukacyjny "Na wiedzę zawsze jest PoRa" uruchamia Uniwersytet Babci i Dziadka. Pragniemy namówić Babcie i Dziadków do wspólnego z wnukami wykonywania prostych doświadczeń z fizyki. Pokażemy jak można to robić przy pomocy tanich i powszechnie dostępnych materiałów w większości obecnych w każdej kuchni. Wytłumaczymy też jak odpowiadać na odwieczne pytania młodych odkrywców "A dlaczego?"

Wszystkie zajęcia Uniwersytetu Babci i Dziadka odbywają się w weekendy w siedzibie Wydziału Fizyki UW przy ulicy Hożej 69.Pierwsze, poświęcone zabawom z dźwiękiem, odbędą się już 5 i 6 listopada. Pokażemy m.in. jak można "zobaczyć" dźwięk i jak panować nad jego barwą. Przekonamy też uczestników, że dźwięk może mieć siłę destrukcyjną.

Kolejne zajęcia odbędą się 26 i 27 listopada - tematem będzie prąd, oraz 10 i 11 grudnia na temat ciepła. Zajęcia odbywają się w małych grupach i składają się z dwóch części trwających ok. 45 minut. W czasie warsztatów uczestnicy sami, instruowani przez prowadzących pracowników naukowych Wydziału, wykonają kilka doświadczeń dających się powtórzyć w domu. Prowadzący, w sposób najprostszy, jak to możliwe, wyjaśnią podstawy fizyczne zademonstrowanych doświadczeń i podpowiedzą jak eksperymentować z dziećmi. Będzie oczywiście miejsce na pytania i dyskusję.

Na zajęcia można zapisać się elektronicznie na stronie
www.pora.edu.pl
Zajęcia są bezpłatne.


Zapraszamy też na kolejny z cyklu wykładów popularnych. Również w sobotę 5 listopada o godz. 15 w sali SDD prof. dr hab. Bogdan Skwarzec z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego przedstawi wykład zatytułowany

Chemia polonu i radu

Jest to szczególny wykład dla całego projektu "Na wiedzę zawsze jest PoRa" inspirowanego dorobkiem Marii Skłodowskiej-Curie. Symbole pierwiastków odkrytych przez urodzoną w Warszawie noblistkę zainspirowały wybór nazwy naszego przedsięwzięcia. Warto przypomnieć, że jest ono realizowane przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego siłami Wydziałów Fizyki i Chemii oraz zaproszonych gości, a finansuje je Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna