Zobacz zaćmienie Słońca w Kenii dzięki projektowi GLORIA
2013-10-29
W niedzielę 3 listopada, począwszy od ok. 12:05 czasu polskiego można będzie obserwować kolejne całkowite zaćmienie Słońca. Widoczne będzie w obrębie wąskiego pasa przecinającego północny Atlantyk i Afrykę równikową. W Europie będziemy mogli jedynie obserwować częściowe zaćmienie w Hiszpanii, na południu Włoch i w Grecji. Zespół GLORIA będzie prowadził za pośrednictwem internetu transmisję tego zjawiska znad jeziora Turkana w Kenii. Przejście Księżyca przez tarczę Słońca potrwa tam ponad dwie godziny, natomiast obserwacja zaćmienia całkowitego możliwa będzie jedynie przez ok. 15 sekund, o 15:25 czasu polskiego.
GLORIA to innowacyjny projekt naukowo-społecznościowy, w którym bierze udział 13 instytucji partnerskich z 8 krajów. Polska reprezentowana jest w projekcie przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN realizuje projekt badawczy Pi of the Sky. Transmisja tegorocznego zaćmienia Słońca będzie już piątym pokazem zjawisk astronomicznych prowadzonym na żywo przez projekt GLORIA w celu popularyzacji badań naukowych i astronomii. Poprzednio transmitowane były przejście Wenus przez tarczę Słońca (czerwiec 2012), zorze polarne (sierpień 2012 i sierpień 2013) oraz zaćmienie Słońca w listopadzie 2012 (transmisja z Australii).
Wyprawa projektu GLORIA ma na celu nie tylko przeprowadzenie internetowej transmisji na żywo z przebiegu zaćmienia ale też zebranie danych pogodowych podczas zaćmienia, z wykorzystaniem specjalistycznej stacji meteorologicznej. Dzięki temu będzie można przeanalizować zmiany zachodzące w atmosferze w czasie zaćmienia. W ramach projektu GLORIA przygotowano dodatkowo dedykowane materiały dydaktyczne dla uczniów szkół średnich.
Transmisja na żywo: live.gloria-project.eu.
Więcej informacji na temat obecnej i poprzednich transmisji oraz innych działań podejmowanych w projekcie GLORIA można znaleźć na stronie: gloria-project.eu/pl/
Galerie zdjęć z poprzednich wypraw dostępne są na stronach:
http://www.flickr.com/photos/gloriaproject/sets/72157633152723277/
http://www.flickr.com/photos/65131760@N06/sets/72157634767436442/