Międzynarodowe konsorcjum z udziałem naukowców z Wydziału Fizyki UW przygotowuje rekomendacje pierwszych standardów protokołów kwantowych
2019-01-07
W obliczu potrzeby ustalenia międzynarodowych standardów, które określą wspólne zasady wykorzystywania technologii kwantowych w nauce i przemyśle, konsorcjum złożone z 14 organizacji z 6 krajów, pod przewodnictwem Hudson Institute z siedzibą w Waszyngtonie, przygotowało dwie rekomendacje. Dotyczą one kwantowych źródeł entropii (losowości) oraz systemów kwantowej dystrybucji klucza. Rekomendacje te zostały dzisiaj przekazane do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) z siedzibą w Genewie w celu przygotowania i upowszechnienia odpowiednich międzynarodowych standardów.
Technologie kwantowe wykorzystują niezwykłe własności świata kwantów, np. splątanie i superpozycję, do praktycznych zastosowań. Celem ich powstania jest pokonanie ograniczeń urządzeń, których działanie bazuje wyłącznie na prawach fizyki klasycznej. Mechanika kwantowa może znaleźć zastosowanie w zabezpieczaniu informacji przesyłanych w Internecie (kwantowa dystrybucja klucza), generowaniu liczb losowych (kwantowe generatory losowe), konstruowaniu bardzo czułych sond biologicznych i chemicznych (detekcja kwantowa) oraz mikroskopów o zwiększonej rozdzielczości (kwantowa metrologia). Postęp w dziedzinie technologii kwantowych jest możliwy dzięki rozwojowi i miniaturyzacji komponentów systemów kwantowych, który dokonał się w ostatnich latach, rozpoczynając tzw. „drugą rewolucję kwantową” i przybliżając epokę rozpowszechnienia rozwiązań na nich opartych. W jej obliczu, konieczne staje się przygotowanie międzynarodowych standardów, które określą wspólne zasady wykorzystywania technologii kwantowych w nauce i przemyśle.
Dlatego, pod przewodnictwem Hudson Institute z siedzibą w Waszyngtonie, międzynarodowe konsorcjum złożone z 14 organizacji z 6 krajów przygotowało dwie rekomendacje. Dotyczą one kwantowych źródeł entropii (losowości) oraz systemów kwantowej dystrybucji klucza. Rekomendacje te zostały dzisiaj przekazane do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ang. International Telecommunication Union, ITU) z siedzibą w Genewie w celu przygotowania i upowszechnienia odpowiednich międzynarodowych standardów. ITU jest organizacją wyspecjalizowaną ONZ zajmującą się standaryzacją i regulacją rynku telekomunikacyjnego. Polska jest członkiem ITU od 1921 roku.
W pracach nad rekomendacjami brał udział zespół z Grupy Badawczej Kwantowych Technologii z Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, kierowanej przez dr hab. Magdalenę Stobińską. Pozostali sygnatariusze rekomendacji to (w kolejności alfabetycznej): Armafex Partners LLC, Bra-ket Science, BrightApps LLC, Cambridge Quantum Computing, Ciena, Florida Atlantic University, Harris Corp, Hudson Institute, IDQuantique, Institute for National Defense & Security Research, MagiQ Technologies, QuantumXchange, Qubitekk, QuintessenceLabs, Rivada Networks, SK Telecom, oraz SPAWAR Systems Center Pacific.
Załącznik:
List otwarty w sprawie rekomendacji sygnowany przez członków konsorcjum
Kontakt:
dr hab. Magdalena Stobińska - pracownik w Katedrze Fizyki Materii Skondensowanej, w Instytucie Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik projektu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej „First Team” pt. Integrated optics in time-frequency domain: a versatile platform for quantum technologies, oraz Grupy Badawczej Kwantowych Technologii.
e-mail: Magdalena.Stobinska@fuw.edu.pl
tel. +48 225532913
www.stobinska-group.eu
Powiązane strony www:
www.hudson.org
Hudson Institute – amerykański think tank z siedzibą w Waszyngtonie, D.C., założony w 1961 r. Instytut podejmuje interdyscyplinarne studia z zakresu obronności, stosunków międzynarodowych, ekonomii, ochrony zdrowia, technologii, kultury i prawa.
www.itu.int
ITU – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny – międzynarodowa organizacja wyspecjalizowana ONZ z siedzibą w Genewie, zajmująca się standaryzacją i regulacją rynku telekomunikacyjnego. Do ITU należą obecnie 193 kraje oraz ponad 800 instytucji i firm.
http://www.fuw.edu.pl
Strona Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.