Wydział Fizyki UW > Media > Informacja

Zimne hybrydowe układy jon-atom

2019-07-29

Międzynarodowa grupa naukowców z Uniwersytetów w Warszawie, Stuttgarcie, Amsterdamie, Hamburgu, Kolonii i Maryland opublikowała artykuł przeglądowy dotyczący zimnych układów jon-atom w czasopiśmie Reviews of Modern Physics. Wśród autorów są dr Michał Tomza z Instytutu Fizyki Teoretycznej, który koordynował prace nad publikacją, dr hab. Zbigniew Idziaszek - również z Instytutu Fizyki Teoretycznej - który jest jednym z pionierów badań teoretycznych w tej dziedzinie oraz absolwent Wydziału Fizyki dr Krzysztof Jachymski.

Mieszaniny zimnych jonów i atomów, chłodzone laserowo i trzymane wpułapkach wytworzonych z pól elektromagnetycznych w wysokiej próżni,są przedmiotem badań eksperymentalnych od ponad dziesięciu lat.Uzyskanie niskich energii odpowiadających temperaturom poniżej jednegoKelvina pozwala na wyeliminowanie fluktuacji termicznych z układu ina obserwację oraz korzystanie z efektów kwantowych. Wśródzastosowań hybrydowych układów jon-atom można wymienić kontrolowanereakcje chemiczne, wytwarzanie jonów molekularnych i ich precyzyjnąspektroskopię, a także kwantowe symulacje fizyki wielu silnieoddziałujących ciał. Artykuł przedstawia teoretyczny opis oddziaływańi zderzeń zimnych jonów i atomów, typowe układy eksperymentalnepoświęcone ich badaniom i ich własności, oraz dotychczasowe ipotencjalne zastosowania.

Link do publikacji: