Wydział Fizyki UW wykształci kadry dla polskiego sektora jądrowego
2022-04-29
Wspierając polskie wysiłki na rzecz budowy potencjału ludzkiego w obszarze energetyki jądrowej, Międzynarodowy Instytut Energii Jądrowej (I2EN) podpisał w Ambasadzie Francji w Warszawie, w obecności JE Frédérica Billet, Ambasadora Francji w Polsce, porozumienia o współpracy z Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Warszawskim.
Porozumienia zostały podpisane przez Karen Daifuku, dyrektor I2EN, prof. dr. hab. Mariusza Malinowskiego, prorektora ds. nauki Politechniki Warszawskiej oraz prof. dr. hab. Sambora Gruczę prorektora ds. współpracy i spraw pracowniczych Uniwersytetu Warszawskiego. W najbliższych dniach zostanie również podpisana umowa z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie (AGH).
Porozumienia ustanawiają ramy dla wspólnych działań związanych z ukazywaniem atrakcyjności sektora jądrowego, a ich celem jest przyciągnięcie większej liczby studentów do podjęcia studiów na kierunkach związanych z energetyką jądrową, a następnie pracy w sektorze badawczym, w organach regulacyjnych lub w przemyśle jądrowym. Chociaż relacje między I2EN a polskimi uczelniami rozwijane są od ponad 10 lat, rok 2022 stanowi ich punkt zwrotny ze względu na harmonogram polskiego programu jądrowego.
Przewidywane w ramach porozumień działania obejmują wsparcie w tworzeniu specjalistycznych kursów z dziedziny energetyki jądrowej, tworzenie programów podwójnego dyplomu i wymian z francuskimi uniwersytetami i uczelniami technicznymi oraz organizację seminariów, prezentujących możliwości rozwoju zawodowego w sektorze energii jądrowej.
"Mam nadzieję, że te porozumienia przyczynią się do dalszego pogłębienia francusko-polskich stosunków akademickich. Chciałbym również powiedzieć, że polscy studenci zainteresowani przemysłem jądrowym są mile widziani we Francji, zarówno jeśli chodzi o studia, jak i staże i praktyki zawodowe w firmach sektora jądrowego, czy udział w szkoleniach w obiektach jądrowych." – powiedział ambasador Francji w Warszawie, Jego Ekscelencja Frédéric Billet.
Zdaniem Karen Daifuku, dyrektor I2EN: "Aby polski program jądrowy odniósł sukces, różne podmioty działające w sektorze jądrowym muszą mieć swoje obszary odpowiedzialności i dążyć do osiągnięcia wspólnego celu. Uczelnie, z którymi zawarliśmy porozumienia nie tylko kształcą przyszłych ekspertów w dziedzinie energetyki jądrowej, ale także rozwijają wiele innych umiejętności, które będą niezbędne do realizacji ambicji Polski w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. Jako partner francuski mamy nadzieję przyczynić się do tego sukcesu."
”Porozumienie to ma nam przede wszystkim pomóc nawiązać współpracę z francuskimi uczelniami wyższymi, które od lat prowadzą kształcenie specjalistów w zakresie energetyki jądrowej” – powiedziała dr hab. Agnieszka Korgul prof. UW. Pracująca w Zakładzie Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego badaczka podkreśliła, że Uniwersytet ma już doświadczenie w tej materii. „Od ponad dziesięciu lat prowadzimy, wspólnie z Wydziałem Chemii UW kierunek energetyka i chemia jądrowa. W wyniku zmian programowych studia te uległy dalszej specjalizacji – Wydział Fizyki uruchomi – od października 2022 – specjalność z zakresu fizyki reaktorów jądrowych. Natomiast Wydział Chemii, który skupił się na kształceniu studentów m.in. w zakresie radiofarmaceutyków, radiogenomiki i chemii jądrowej, będzie wspierał Wydział Fizyki w prowadzeniu nowo otwartej specjalności” – dodała Agnieszka Korgul. Studenci tej specjalności będą mogli uczestniczyć w wymianach studenckich, stażach czy szkołach letnich – we Francji.
Kolejnym krokiem będzie uruchomienie studiów „double degree” z zakresu energetyki jądrowej, prowadzonych wspólnie z wybranymi uczelniami francuskimi. Wybierający te studia realizować będą program kształcenia zarówno w Polsce – na Wydziale Fizyki UW, jak i we Francji. „Międzynarodowy Instytut Energii Atomowej, który wspomaga nas w tej kwestii, przygotował już listę uczelni, chętnych do stworzenia takiego kierunku” powiedziała Agnieszka Korgul.
Specjaliści wykształceni na Wydziale Fizyki UW pracę znajdą nie tylko w sektorze energetycznym m.in. w budowanej obecnie elektrowni jądrowej, ale także w obszarach takich jak dozymetria i bezpieczeństwo jądrowe.
W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci Wydziału Fizyki: dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. UW, prodziekan ds. studenckich, dr. hab. Agnieszka Korgul, prof. UW, oraz prof. dr hab. Andrzej Wysmołek, z ramienia Wydziału Chemii UW obecni byli: prof. dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga, prodziekan ds. studenckich oraz dr hab. Maciej Chotkowski.
Więcej informacji można uzyskać kontaktując się dr hab. Agnieszką Korgul, prof. UW z Wydziału Fizyki UW.
>Uniwersytet Warszawski:
Uniwersytet Warszawski, założony w 1816 roku, jest największym polskim uniwersytetem i wiodącym ośrodkiem badawczym i edukacyjnym w kraju. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w rankingu szanghajskim dla poszczególnych dziedzin (Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects) znajduje się wśród 100 najlepszych na świecie jednostek, kształcących w dziedzinie fizyki. Prowadzone tam badania obejmują wszystkie gałęzie współczesnej fizyki, w tym fizykę jądrową. W oparciu o te zasoby, ponad dziesięć lat temu Wydział Fizyki, wspólnie z Wydziałem Chemii, zainicjował kształcenie kadr dla polskiego sektora energetyki jądrowej. Dążąc do doskonałości w edukacji i badaniach naukowych, Uniwersytet Warszawski chętnie łączy siły z partnerami o komplementarnych kompetencjach, aby zapewnićnajwyższą jakość nauczania i badań naukowych.
Programy studiów w języku polskim i angielskim prowadzone przez Wydział Fizyki obejmują:
- fizykę (z jedną ze specjalności: fizyka reaktorów jądrowych),
- physics (studies in English),
- astronomię,
- zastosowania fizyki w biologii i medycynie,
- nanoinżynierię,
- europejskie studia optyki okularowej i optometrii,
- nauczanie fizyki,
Programy studiów w języku polskim prowadzone przez Wydział Chemii to m.in.:
- chemia jądrowa i radiofarmaceutyki,
- radiogenomika.
Międzynarodowy Instytut Energii Jądrowej (I2EN)
Utworzony ponad 10 lat temu przez rząd francuski, I2EN jest organizacją branżową, która reprezentuje i koordynuje francuski sektor jądrowy we Francji i za granicą we wszystkich sprawach związanych z budowaniem potencjału ludzkiego w dziedzinie energii jądrowej. Skupiając wszystkie zainteresowane strony (ośrodki badawczo-rozwojowe, przemysł, organy regulacyjne i środowiska akademickie), I2EN służy jako pojedynczy punkt kontaktowy dla krajów pragnących rozwijać programy kształcenia i szkolenia w dziedzinie energii jądrowej oraz korzystać z francuskiego doświadczenia w budowaniu potencjału ludzkiego w tej dziedzinie. Działalność Instytutu obejmuje:
- proponowanie najlepszych rozwiązań edukacyjnych i szkoleniowych dostosowanych do potrzeb krajów partnerskich poprzez partnerstwa i usługi;
- dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie budowania potencjału ludzkiego, aby przyczynić się do realizacji bezpiecznych i zrównoważonych programów energetyki jądrowej;
- zapewnienie zdolności Francji do przyjmowania studentów międzynarodowych i specjalistów we francuskim przemyśle jądrowym i organizacjach badawczych;
- akredytowanie francuskich dyplomów w dziedzinie energii jądrowej i wydawanie Znaku I2EN.
KONTAKT:
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Agnieszka Korgul, prof. UW
E-mail: agnieszka.korgul@fuw.edu.pl
Tel. 22 55 32 666
POWIĄZANE STRONY WWW:
https://pl.ambafrance.org//
Strona Ambasady Francji w Polsce
https://www.i2en.fr/en/
Strona Międzynarodowego Instytutu Energii Jądrowej (I2EN)
https://www.fuw.edu.pl
Strona Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
http://www.fuw.edu.pl/informacje-prasowe.html
Serwis prasowy Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
MATERIAŁY GRAFICZNE:
FUW220429b_fot01
https://www.fuw.edu.pl/tl_files/press/images/2022/FUW220429b_fot01
Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy. Od lewej: prof. dr hab. Mariusz Malinowski, prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej, Frédéric Billet, ambasador Francji w Warszawie, Karen Daifuku, dyrektor I2EN, prof. dr. hab. Sambor Grucza, prorektor ds. współpracy i spraw pracowniczych Uniwersytetu Warszawskiego (źródło: Ambasada Francji w Warszawie)
FUW220429b_fot02
https://www.fuw.edu.pl/tl_files/press/images/2022/FUW220429b_fot02
Delegacja Wydziału Chemii UW oraz Wydziału Fizyki UW. Od lewej: dr hab. Maciej Chotkowski, dr hab. Agnieszka Korgul, prof. UW, dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. UW, prof. dr hab. Andrzej Wysmołek (źródło: Beata Krasnodębska-Ostręga, Wydział Chemii UW).