Studenci FUW z IV miejscem na Międzynarodowym Turnieju Fizyków 2022
2022-05-17
Reprezentacja Wydziału Fizyki UW zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Międzynarodowego Turnieju Fizyków IPT 2022. W zawodach, rozegranych w dniach 9-13 maja w kolumbijskim mieście Bucaramanga rywalizowało 15 drużyn z całego świata.
Międzynarodowy Turniej Fizyków IPT (International Physicists' Tournament) to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci fizyki I i II stopnia z całego świata. Turniej odbywa się w formie tzw. pojedynków, czyli debat naukowych, podczas których uczestnicy prezentują rozwiązanie danego problemu fizycznego lub fizyczno-technicznego. W tym roku turniej rozegrano w Universidad Industrial de Santander w kolumbijskiej Bucaramandze.
Uczestnicy zmierzyli się z takimi zagadnieniami, jak zbadanie, czy kształt i parametry krateru po kropli deszczu na piasku pozwala odtworzyć parametry kropli, w jakich warunkach upuszczona kreda nie złamie się czy też, dlaczego przy zderzeniu dwóch stalowych kul, na umieszczonej między nimi folii aluminiowej powstają koncentryczne zafalowania.
Każda drużyna występuje w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji. Zwycięża ten zespół, który najlepiej zaprezentuje wyniki eksperymentów i obroni je.
Drużyna Koła Turnieju Fizyków UW zakwalifikowała się do półfinału rozgrywek, w którym zmierzyła się z reprezentantami Szwecji i Szwajcarii. Ostatecznie reprezentacja Polski zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej turnieju. Zwycięzcą została reprezentacja Francji, na podium stanęli też zawodnicy z Brazylii (II miejsce) oraz Szwajcarii (III miejsce). – Drużyna Wydziału Fizyki UW sprawdziła się doskonale w turnieju gromadzącym drużyny z najlepszych uniwersytetów z całego świata. Uczestnicy zawodów mierzyli się z zdaniami, które są bardzo trudne dla zawodowych fizyków. Świadczy to o tym, że Wydział Fizyki skutecznie przyciąga wybitnie uzdolnionych młodych ludzi i stwarza im dobre warunki do rozwoju –– skomentował dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. UW, dziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, team leader reprezentacji.

Reprezentacja do udziału w mistrzostwach przygotowała się przez kilka miesięcy. – Poza budowaniem modeli teoretycznych, projektowaniem symulacji komputerowych i przeprowadzaniem doświadczeń musieliśmy nauczyć się pracować zespołowo, a także przygotować się do prezentacji i obrony wyników naszych eksperymentów – powiedział Stanisław Rakowski, jeden z członków drużyny.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu rozwiązań zadań turniejowych, zarówno tych przygotowanych i przedstawionych przez drużynę Wydziału Fizyki, jak i inne drużyny uczestniczące turnieju – podsumował dziekan Krzysztof Turzyński.
Celem rozgrywek jest nie tylko naukowa rywalizacja, ale także integracja z rówieśnikami i międzynarodowa wymiana doświadczeń. – Mimo ogromnych emocji, związanych ze startem w turnieju i zaciętej rywalizacji podczas rozgrywek udało nam się nawiązać znajomości z zawodnikami z innych krajów. Dyskusje z kimś z zupełnie innego środowiska naukowego o problemie, nad którym oboje spędziliśmy kilka miesięcy pracy są bardzo inspirujące. Była to znakomita okazja, by zaznajomić się z realiami pracy naukowej w międzynarodowym gronie – podkreślił Stanisław Rakowski.
W tegorocznej edycji turnieju wzięły udział drużyny ze 15 państw świata: Szwajcarii, Ukrainy, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Chorwacji, Szwecji, Słowenii, Holandii, Włoch, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz z Polski.
Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Agnieszką Fiedorowicz z sekcji ds. promocji Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
KONTAKT:
Agnieszka Fiedorowicz
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
email: agnieszka.fiedorowicz@fuw.edu.pl
Tel. +48 500535090
POWIĄZANE STRONY WWW:
https://2022.iptnet.info/
Strona tegorocznego Międzynarodowego Turniej Fizyków IPT (International Physicists' Tournament)
http://www.fuw.edu.pl
Strona Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
http://www.fuw.edu.pl/informacje-prasowe.html
Serwis prasowy Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
MATERIAŁY GRAFICZNE:
FUW220517b_fot01
https://www.fuw.edu.pl/tl_files/press/images/2022/FUW220517b_fot01.jpg
Reprezentacja Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego podczas zwiedzania Cañon Chicamocha. Od lewej: Jakub Grabarczyk, Paweł Sidorczak (gość), Michał Zdziennicki, dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. UW (team leader), Stanisław Rakowski, Maciej Szyszko, Kamil Dutkiewicz, Paweł Szczypkowski (team leader), Jakub Trzaska. (źródło: Wydział Fizyki UW)
FUW220517b_fot02
https://www.fuw.edu.pl/tl_files/press/images/2022/FUW220517b_fot02.jpg
W tym roku turniej rozegrano w kolumbijskiej Bucaramandze. (źródło: Wydział Fizyki UW)
FUW220517b_fot03
https://www.fuw.edu.pl/tl_files/press/images/2022/FUW220517b_fot03.jpg
W tegorocznej edycji turnieju wzięły udział drużyny ze 15 państw świata: Szwajcarii, Ukrainy, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Chorwacji, Szwecji, Słowenii, Holandii, Włoch, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz z Polski. (źródło: Wydział Fizyki UW)