alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Media > Informacja

Festiwal Nauki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

2022-09-13

Logo Festiwalu Nauki na Wydziale Fizyki UW (źródło: Wydział Fizyki UW)

Gdzie szukać pamiątek z dzieciństwa Wszechświata? Czy materiały mogą być inteligentne? Jak pojęcie ciepła rozumieją fizycy? Skąd wiadomo ile wynosi sekunda, metr i kilogram?, Czy tylko jajko ma białko? - na te, i wiele innych pytań, będzie można znaleźć odpowiedzi podczas wykładów, warsztatów i lekcji, zorganizowanych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach 26. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie.

26. Festiwal Nauki w Warszawie, rozpocznie się w piątek 16 września 2022 r. debatą "Jakiej energii potrzebujemy?" W ramach tej imprezy popularyzującej naukę odbędzie się niemal tysiąc spotkań, przygotowanych przez ponad sto instytucji naukowych i edukacyjnych. W programie znajdują się wykłady, warsztaty, wycieczki do laboratoriów, lekcje, edukacyjne spacery, gry oraz wystawy. Ogólnodostępna część Festiwalu potrwa do 25 września, lekcje dla szkół będą odbywały się od 26 do 30 września, a imprezę zakończy 2 października – Piknik Geologiczny.

Inaugurująca wydarzenie debata „Jakiej energii potrzebujemy?”, jedna z sześciu debat głównych Festiwalu, odbędzie się 16 września o godz. 18. w auli Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Pasteura 5. Dostęp do źródeł energii jest jednym z najważniejszych problemów naszej cywilizacji. Czy powinniśmy postawić na połączenie fotowoltaiki, energetyki wiatrowej oraz energetyki jądrowej? – zastanawiać się będą Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej, dr hab. Krzysztof Miernik, prof. UW ekspert z zakresu fizyki jądrowej z Wydziału Fizyki UW, Wojciech Hann, prezes zarządu BOŚ Bank oraz dziennikarz gospodarczy Jakub Wiech. Debatę poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW.

W sobotę 17 września o godz. 17. w auli Wydziału Fizyki UW odbędzie się kolejna z debat głównych Festiwalu: "Jak Covid zmienił świat?”. Redaktor Edwin Bendyk z „Polityki” rozmawiać będzie z dr hab. Aleksandrą Przegalińską-Skierkowską prof. z Akademii Leona Koźmińskiego, dr. hab. Wojciechem Kuleszą z Uniwersytetu SWPS oraz Marcinem Popkiewiczem z Nauki o klimacie.

Pracownicy FUW wezmą też udział w debacie „Kryzys klimatyczny, kryzys bioróżnorodności, kryzys społeczny. Wszechkryzys?”. Debatę, która odbędzie się w auli Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki UW, a jego gośćmi będą: dr hab. Paulina Kramarz prof. z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki UW i dr hab. Krzysztof Niedziałkowski, prof. z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Gdzie szukać pamiątek z dzieciństwa Wszechświata? Czy materiały mogą być inteligentne? Jak pojęcie ciepła rozumieją fizycy? Skąd wiadomo ile wynosi sekunda, metr i kilogram?, Jak powstają mikroprocesory? Czy tylko jajko ma białko? - na te, i wiele innych pytań, będzie można znaleźć odpowiedzi podczas wykładów, warsztatów i lekcji, zorganizowanych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach 26. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie.

Uczestnicy zorganizowanych tu spotkań będą mogli dowiedzieć się też, czym jest epitaksja, czyli sztuka otrzymywania ultraczystych kryształów, na czym polega „wiercenie się” neutrin oraz co fizyka jądrowa ma wspólnego z leczeniem raka. Nauczą się rozpoznawać różne rodzaje chmur, jakie można obserwować na niebie, a nawet sami wykonają jadalną chmurę z waty cukrowej.

Festiwal Nauki to także możliwość skorzystania z wycieczek do laboratoriów – na Wydziale Fizyki zwiedzić będzie można m.in. Laboratorium Ultrazimnych Gazów – najzimniejsze miejsce w Polsce, Laboratorium Fotoniki Kwantowej, czy laboratoria Zakładu Biofizyki. W programie jest też – ciesząca się co roku ogromną popularnością – wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego UW w Ostrowiku. Na miejscu będzie można posłuchać wykładów popularyzujących astronomię, spojrzeć na niebo przez teleskop, a także ogrzać i posilić się przy ognisku.

Dla najmłodszych miłośników nauki na Wydziale Fizyki UW przygotowano warsztaty fizykochemiczne, matematyczne oraz z zakresu zdrowego żywienia. Ich mali uczestnicy spróbują rozwiązać „problem komiwojażera” i ułożyć „wieże Hanoi”, zobaczą, jak wybucha wulkan, w jaki sposób przenikają się kolory tęczy i zastanowią, czego do życia potrzebuje las? Dowiedzą się też, jak powinien wyglądać „talerz superbohatera” oraz jakie „dobre” i „złe” mikroby można znaleźć w żywności.

Imprezy prowadzone będą przez pracowników i studentów Wydziału Fizyki UW oraz pracowników zaprzyjaźnionych jednostek: Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, portalu Nauka o Klimacie, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

Program szczegółowy, zapisy na zajęcia i aktualności znajdują się na stronach wydarzenia: https://festiwalnauki.edu.pl/ oraz https://festiwal-nauki.fuw.edu.pl/.

KONTAKTY:

Małgorzata Nurek-Malinowska
Koordynator XXVI Festiwalu Nauki na Wydziale Fizyki UW
mnurek@fuw.edu.pl
Tel. 22 55 32 031

Agnieszka Fiedorowicz
Koordynator XXVI Festiwalu Nauki
Wydział Fizyki UW
Agnieszka.Fiedorowicz@fuw.edu.pl
22 55 32 518

POWIĄZANE STRONY WWW:

https://festiwalnauki.edu.pl/
Strona Festiwalu Nauki

https://festiwal-nauki.fuw.edu.pl/
Strona Festiwalu Nauki na Wydziale Fizyki UW

MATERIAŁY GRAFICZNE:

FUW220913b_fot01
https://www.fuw.edu.pl/tl_files/press/images/2022/FUW220913b_fot01.png
Logo Festiwalu Nauki na Wydziale Fizyki UW (źródło: Wydział Fizyki UW)

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna