Drużyna Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w półfinałach International Physicists’ Tournament 2023
2023-04-26
Co stanie się ze szminką, jeśli włożyć ją w silne pole elektryczne? Co można wywnioskować o własnościach kredy, patrząc na przerywany ślad, jaki zostawia ona na tablicy? Jak zmierzyć grubość lodu, analizując dźwięk, jaki wydaje powierzchnia zamarzniętego jeziora, kiedy rzucić w nią kamieniem? To tylko niektóre problemy, z jakimi mierzą się w tym roku uczestnicy Międzynarodowego Turnieju Fizyków (International Physicists’ Tournament). W zawodach, które odbywają się w dniach 23 – 29 kwietnia 2023 w podparyskim Palaiseau rywalizuje 18 drużyn z całego świata..
Międzynarodowy Turniej Fizyków IPT (International Physicists' Tournament) to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci fizyki z całego świata. W tym roku ma miejsce jego piętnasta edycja.
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego reprezentują: Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, Stanisław Rakowski, Jakub Trzaska i Michał Zdziennicki, wspierani przez Jakuba Grabarczyka, Jakuba Hevlera, Jakuba Kośmickiego, Piotra Łukawskiego i Michała Puzę. Drużyna składa się ze studentów studiów pierwszego stopnia Wydziału Fizyki UW na kierunkach astronomia i fizyka. Studenci toczą potyczki na najlepsze rozwiązanie, dyskutując o problemach fizycznych z koleżankami i kolegami z innych prestiżowych uczelni, takich jak brytyjski University of Cambridge, francuska Ecole Polytechnique czy brazylijska UNICA.
Przygotowania do zawodów trwają kilka miesięcy. – Uczestnicy rozwiązują ogłaszane z ponadpółrocznym wyprzedzeniem zadania dotyczące fizyki spotykanych na co dzień zjawisk, które nie doczekały się jeszcze satysfakcjonującego wyjaśnienia, a następnie przedstawiają te rozwiązania przed międzynarodowym jury – wyjaśnia opiekun reprezentacji dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. UW, prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW. Każda drużyna występuje kolejno w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji. – Nie przypomina to zwykłego egzaminu, gdyż rozwiązania mogą być krytykowane i ulepszane przez innych uczestników - wywiązuje się stąd często prawdziwa naukowa dyskusja! To właśnie stanowi o wyjątkowości turnieju, który kształci umiejętności prowadzenia prawdziwej debaty naukowej przez studentów – podkreśla dr hab. Krzysztof Turzyński.
Po dwóch dniach intensywnych zmagań polska drużyna awansowała do półfinału. Już w najbliższy czwartek nasza reprezentacja zmierzy się z zespołem złożonym ze studentów z niemieckich uczelni oraz zespołem startującym pod neutralną flagą.
W tegorocznej edycji turnieju bierze udział 18 drużyn z 16 państw świata: Francji, Ukrainy, Polski, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Kanady, USA, Chorwacji, Szwecji, Grecji i Rumunii oraz jedna drużyna pod neutralną flagą.
KONTAKT:
Agnieszka Fiedorowicz
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
email: agnieszka.fiedorowicz@fuw.edu.pl
Tel. +48 500535090
POWIĄZANE STRONY WWW:
https://2023.iptnet.info/
Strona tegorocznego Międzynarodowego Turniej Fizyków IPT (International Physicists' Tournament)
http://www.fuw.edu.pl
Strona Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
http://www.fuw.edu.pl/informacje-prasowe.html
Serwis prasowy Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
MATERIAŁY GRAFICZNE:
FUW230426b_fot01
https://www.fuw.edu.pl/tl_files/press/images/2023/FUW230426b_fot01.jpg
Reprezentacja Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od lewej: Jakub Kośmicki, Jakub Hevler, Michał Zdziennicki, Jakub Trzaska, Stanisław Rakowski, Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, mgr Paweł Szczypkowski (drugi opiekun reprezentacji), Piotr Łukawski (źródło Wydział Fizyki UW).