Powstawanie pierwiastków oraz o prądzie elektrycznym dla babci i dziadka
2011-11-18
Projekt edukacyjny "Na wiedzę zawsze jest PoRa" kontynuuje cykl zajęć Uniwersytetu Babci i Dziadka. Pragniemy namawiać Babcie i Dziadków do wspólnego z wnukami wykonywania prostych doświadczeń z fizyki. Pokazujemy jak można to robić przy pomocy tanich i powszechnie dostępnych materiałów w większości obecnych w każdej kuchni. Tłumaczymy też jak odpowiadać na odwieczne pytania młodych odkrywców "A dlaczego?"
Wszystkie zajęcia Uniwersytetu Babci i Dziadka odbywają się w weekendy w siedzibie Wydziału Fizyki UW przy ulicy Hożej 69.Drugie, poświęcone zabawom z prądem elektrycznym, odbędą się już 26 i 27 listopada. Pokażemy m.in. skąd wziąć ładunki elektryczne, jak zbudować własne źródło prądu i jak działa elektrownia.
Kolejne zajęcia odbędą się 10 i 11 grudnia i będą poświęcone zabawom z ciepłem.
Zajęcia odbywają się w małych grupach i składają się z dwóch części trwających ok. 45 minut. W czasie warsztatów uczestnicy sami, instruowani przez prowadzących pracowników naukowych Wydziału, wykonają kilka doświadczeń dających się powtórzyć w domu. Prowadzący, w sposób najprostszy, jak to możliwe, wyjaśnią podstawy fizyczne zademonstrowanych doświadczeń i podpowiedzą jak eksperymentować z dziećmi. Będzie oczywiście miejsce na pytania i dyskusję.
Na zajęcia można zapisać się elektronicznie na stronie
www.pora.edu.pl
Zajęcia są bezpłatne.
Zapraszamy też na kolejny z cyklu wykładów popularnych. W sobotę 19 listopada o godz. 15 w sali SDD prof. dr hab. Marek Demiański z Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przedstawi wykład zatytułowany
Skąd się biorą pierwiastki
Będzie o gwiazdach, wybuchach i początkach Wszechświata, a także o jego chwili obecnej.
Słuchanie wykładów Profesora Demiańskiego zawsze było niezwykłym przeżyciem i inspirującą przyjemnością. Tym razem na pewno także tak będzie, tym bardziej, że Pan Profesor zapowiada, iż nie ograniczy się jedynie do pokazywania slajdów i wygłoszenia referatu.
Projekt edukacyjny "Na wiedzę zawsze jest PoRa" przygotowany dla uczczenia roku Marii Sklodowskiej-Curie, jest realizowany przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego siłami Wydziałów Fizyki i Chemii oraz zaproszonych gości, a finansuje go Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.