Wydział Fizyki UW > Media > Informacja

Wydział Fizyki transmituje zaćmienie Słońca

2012-11-08

Wieczorem 13 listopada, począwszy od ok. 20:45 czasu polskiego rozpocznie się zaćmienie Słońca. W Europie będzie już noc, zaćmienie będzie widoczne jedynie na północnym wschodzie Australii i w południowych rejonach Oceanu Spokojnego. W Australii przejście Księżyca przez tarczę Słońca potrwa prawie dwie godziny, zaś przez około dwie minuty (ok. 21:40 polskiego czasu) możliwa będzie obserwacja zaćmienia całkowitego.

W ramach europejskiego projektu GLORIA, którego partnerem jest Wydział Fizyki UW, zorganizowano ekspedycję, której celem jest obserwacja zdarzenia przy wykorzystaniu teleskopów słonecznych i kamer cyfrowych z trzech stanowisk obserwacyjnych w północno-wschodniej Australii. Dzięki temu każdy będzie mógł obejrzeć na żywo fazę obejmującą całkowite zaćmienie Słońca – trwający 15 minut przekaz satelitarny rozpocznie się o 21:30 czasu polskiego. Natomiast przez cały czas obserwacji zaćmienia (ponad dwie godziny) na portalu internetowym będą umieszczane obrazy z teleskopów i kamer uaktualniane co 5 minut. Transmisja koordynowana przez projekt GLORIA będzie rozpowszechniana w Polsce m.in. przez serwer Wydziału Fizyki UW.

Transmisja zaćmienia Słońca to trzeci pokaz zjawisk astronomicznych prowadzony na żywo przez projekt GLORIA w celu popularyzacji badań naukowych i astronomii. Poprzednio transmitowane były przejście Wenus przez tarczę Słońca (czerwiec 2012) i zorze polarne (sierpień 2012). Także tym razem przygotowano dedykowane materiały dydaktyczne dla uczniów szkół średnich. Stanowiska obserwacyjne GLORIA zostały dodatkowo wyposażone w instrumenty do pomiarów meteorologicznych, dzięki czemu uczniowie będą mogli przeanalizować zmiany zachodzące w atmosferze w czasie zaćmienia.

Transmisja na żywo.

Materiały o zaćmieniu przygotowane w ramach projektu GLORIA.