alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Wydział > Struktura organizacyjna > Pracownia Biofizyki, Chemii i Biologii Molekularnej

Pracownia Biofizyki, Chemii i Biologii Molekularnej

„Pracownia Biofizyki, Chemii i Biologii Molekularnej” to nowa jednostka dydaktyczna na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5, 4 piętro). Działalność dydaktyczną rozpoczęła 1 października 2015 r.

Powstanie Pracowni i wyposażenie jej w nowoczesną aparaturę było możliwe dzięki finansowaniu z trzech projektów europejskich oraz kilku projektów „Funduszu innowacji dydaktycznych” Uniwersytetu Warszawskiego.

„Pracownia” składa się z 19 laboratoriów i 3 pomieszczeń pomocniczych. Większość laboratoriów przeznaczona jest do prowadzenia zajęć dydaktycznych w zakresie eksperymentalnej biofizyki molekularnej, trzy pracownie (4.100, 4.101 i 4.102) - w zakresie biologii molekularnej, w tym inżynierii genetycznej, a dwie (4.106 i 4.107) – w zakresie chemii biomolekularnej. Współczesna biofizyka molekularna jest nauką interdyscyplinarną i wymaga stosowania nie tylko metod biofizycznych do badania obiektów o znaczeniu biologicznym, ale także metod chemii i biologii, które pozwalają na uzyskanie próbek tych obiektów, występujących naturalnie, a także o zmodyfikowanych - w zamierzony przez badacza sposób – właściwościach np. elektronowych, hydrofobowych czy przestrzennych (sterycznych).

Na Pracowni znajduje się, przeznaczona do celów dydaktycznych, aparatura o parametrach równorzędnych z aparaturą badawczą laboratoriów naukowych Wydziału Fizyki. Ponadto powstały tu pracownie wyposażone w unikalną aparaturę, która nie ma swoich odpowiedników w laboratoriach naukowych Wydziału:

  • Pracownia magnetycznego rezonansu jądrowego (4.80)
  • Pracownia izotopowa (4.82)
  • Pracownia kalorymetryczna wyposażona w różnicowy kalorymetr skanujący (4.104)
  • Pracownia czasowo-rozdzielczej spektroskopii emisyjnej (4.110)

W laboratoriach „Pracowni” od rolu akademickiego 2015/2016 są prowadzone wymienione niżej zajęcia dydaktyczne, które od roku 2009 czyli od chwili uruchomienia kierunku „Zastosowania fizyki w biologii i medycynie”, odbywały się w trzech laboratoriach dydaktycznych Zakładu Biofizyki IFD UW, gościnnie na Pracowni Fizycznej dla Zaawansowanych, oraz gościnnie w laboratoriach naukowych Zakładu Biofizyki IFD UW:

  • 1100-1BB26 Praktikum z chemii ogólnej (Biofizyka molekularna, Projektowanie molekularne i bioinformatyka, Optyka okularowa i optometria, Europejskie studia optyki okularowej i optometrii oraz Fizyka - specjalność nauczycielska)
  • 1100-2BB12 Pracownia chemii (Biofizyka molekularna)
  • 1100-2BB15 Praktikum z mikrobiologii ogólnej i genetyki bakterii (Biofizyka molekularna)
  • 1100-2BO25 Praktikum z mikrobiologii ogólnej i genetyki bakterii (Optyka okularowa i optometria)
  • 1100-2BB21 Pracownia biologii molekularnej (Biofizyka molekularna)
  • 1100-3BB13 Pracownia podstaw biofizyki (Biofizyka molekularna)
  • 1100-3BB22 Pracowni biofizyki dla zaawansowanych (Biofizyka molekularna)
oraz częściowo także
  • 1100-3BB23 Pracownia licencjacka (Biofizyka molekularna)
  • 1100-5BM12 Pracownia biofizyki doświadczalnej (Biofizyka molekularna)
  • 1101-5FD20 Pracownia specjalistyczna II (Biofizyka molekularna)

W laboratoriach Pracowni prowadzone są też zajęcia z zakresu biofizyki molekularnej dla uczniów. Pracownia uczestniczy również w organizacji cyklicznych imprezach popularyzatorskich. Przykładowo w ramach Festiwalu Nauki prowadzone są warsztaty dla ostatnich klas szkół podstawowych (Nie tylko jajko ma białko), a w ramach Letniej Szkoły Fizyki - dla licealistów (Ultafiolet - niebezpieczny czy użyteczny? i Barwy okiem fizyka czyli jak można „mierzyć” kolory).

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna