alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Dla gości > Fizyka-pasja-społeczeństwo

Fizyka-pasja-społeczeństwo

Wydział Fizyki UW oraz Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej prowadzą projekt edukacyjny pn. „Fizyka-pasja-społeczeństwo” współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.

Projekt skierowany jest do społeczności z obszaru całej Polski, zarówno młodszej (dzieci, młodzież) jak i tej starszej (dorośli), której członkowie pragną rozwijać swoją wiedzę i zdolności z zakresu fizyki.

Celem projektu jest umożliwienie społeczności lokalnej rozwijania swoich pasji, korzystając z różnorodnych form przekazu. Realizatorzy, wykorzystując bogate i nowoczesne zaplecze laboratoryjne znajdujące się na Wydziale, będą mogli samodzielnie wykonywać eksperymenty, które pozwolą im lepiej zrozumieć otaczający świat. Ponadto, będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w aktualnie prowadzonych na Wydziale Fizyki UW pracach badawczych, wykorzystujących najnowocześniejszą aparaturę naukową. oraz będą mieli możliwość samodzielnego rozwiązywania problemów fizycznych pod okiem wykwalifikowanej kadry Wydziału. Uczniowie podczas realizacji projektu będą poszukiwali nowatorskich rozwiązań problemów fizycznych, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Realizatorzy będą mogli wysłuchać wykładów, traktujących o najnowszych osiągnięciach fizyki zarówno eksperymentalnej jak i teoretycznej i dowiedzą się jak w przystępny sposób przekazać zdobytą wiedzę. W ramach projektu powstanie cyfrowa biblioteka zawierająca scenariusze wybranych warsztatów, filmy z wykładów.

W ramach projektu organizowane są zajęcia dla różnych grup wiekowych:

  • Fizyczna karuzela – zajęcia skierowane do dzieci w wieku 5 – 9 lat (przedszkola i klasy 0 - 3), których głównym celem jest przekazanie wiedzy fizycznej najmłodszym poprzez zabawę, która rozbudzi ich wyobraźnię oraz ciekawość poznawczą świata.
  • Fizyczna karuzela bis – zajęcia skierowane do uczniów klas 4-6, których zadaniem jest wprowadzenie uczestników w świat nauki.
  • Warsztaty dla młodzieży szkolnej w wieku 13 – 19 lat – pozwolą na samodzielne wykonanie eksperymentów, które są omawiane w programach szkolnych. Podczas zajęć uczniowie będą mieli okazję przekonać się, że samodzielne wykonanie prostych doświadczeń fizycznych i ich analiza jest dostępna również dla nich. Samodzielne sprawdzenie przez uczniów znanych im ze szkoły praw fizyki, pozwoli nie tylko lepiej je zrozumieć, ale wzbudzi również większą ciekawość i szersze zainteresowanie fizyką.
  • Wykłady w szkołach dla młodzieży w wieku 13 – 19 lat - zajęcia mają na celu przygotowanie cyklu wykładów w formie prezentacji multimedialnych urozmaiconych pokazami. Tematy wykładów są tak dobrane, aby zaprezentować zarówno zagadnienia fizyki klasycznej omawianej w szkołach jak i wprowadzać tematy aktualnie (np. omówienie zarejestrowanego niedawno sygnału fal grawitacyjnych, czy zjawisk za które została przyznana w ostatnim czasie Nagroda Nobla).
  • Pracownia Biofizyczna dla uczniów – zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych (15-19 lat), które mają pokazać uczniom znaczenie interdyscyplinarności w naukach przyrodniczych. Pozwoli to na zmianę sposobu myślenia o tych naukach i nabycie umiejętności kojarzenia i łączenia faktów z różnych dyscyplin naukowych.
  • Letnia Szkoła Fizyki – dwutygodniowe zajęcia dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu fizyki.
  • Zapytaj fizyka – ta część projektu skierowana jest do szerokiej grupy odbiorców. Jednym z działań jest odpowiadanie na nadsyłane przez internautów pytania związane z fizyką – na pytania te odpowiadają naukowcy, którzy są ekspertami w różnych dziedzinach fizyki pracującymi na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto, w ramach „Zapytaj fizyka” organizowane są popularnonaukowe wykłady wygłaszane przez najwybitniejszych naukowców i popularyzatorów nauki, reprezentujących różne dziedziny fizyki. Wykładowcami będą najwybitniejsi przedstawiciele danej dziedziny, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Szczegółowe informacje dotyczące organizowanych warsztatów i wykładów/pogadanek oraz rekrutacji można znaleźć na stronie projektu.

Zapraszamy!

flagi

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna