Krzysztof Ernst (14 I 1940 – 2 I 2003)

Profesor Krzysztof Ernst, wychowanek Uniwersytetu Warszawskiego, był fizykiem eksperymentatorem. Zajmował się optyką, fizyką atomową i cząsteczkową. Szczególne uznanie przyniosły mu badania formowania się aerozolu w oświetlonych światłem laserowym parach CS2 – efektu nazywanego „śniegiem laserowym”. Rozwijał zastosowania laserów diodowych w spektroskopii oraz niekonwencjonalne metody pomiaru sygnałów optycznych, jak optoakustyka i optogalwanika. Założył na Wydziale Fizyki UW laboratorium wyposażone w ruchomą stację lidarową do badania atmosfery. Był także znakomitym popularyzatorem fizyki, autorem książek Fizyka sportu (1992) i Einstein na huśtawce (2002). Był Dziekanem Wydziału Fizyki UW (1990 – 1996).

tekst AKW