Wydział Fizyki UW > Zapraszamy > Historia Wydziału > Sylwetki fizyków > Krzysztof Wódkiewicz (1949-2008)

Krzysztof Wódkiewicz (21 II 1949 - 14 XI 2008)

Krzysztof Wódkiewicz
Profesor Krzysztof Wódkiewicz, fizyk teoretyk, wychowanek Uniwersytetu Warszaw­skiego, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego (od 1991 r.) oraz profesor Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Stanu Nowy Meksyk (od 1990 r.). Był jednym z pionierów optyki kwantowej w Polsce. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się również na podstawach mechaniki kwantowej i informacji kwantowej oraz na zastosowaniach procesów stochastycznych w fizyce. Trwałe miejsce w historii nauki zapewniły mu prace dotyczące: teorii zależnego od czasu widma promieniowania, stanów ściśniętych, teorii lasera dwufotonowego, operacyjnej metody pomiaru funkcji Wignera i testowania nielokalności kwantowej w przestrzeni fazowej, operacyjnej teorii pomiarów kwantowych, nierówności Bella. Był pierwszym kierownikiem Katedry Optyki Kwantowej i Fizyki Atomowej w Instytucie Fizyki Teoretycznej.

tekst AB