Wydział Fizyki UW > Zapraszamy > Historia Wydziału > Sylwetki fizyków > Zdzisław Szymański (1926-1999)

Zdzisław Szymański (2 II 1926 – 5 IX 1999)

Profesor Zdzisław Szymański, wychowanek Politechniki Łódzkiej (mechanika) i Uniwersytetu Warszawskiego, był fizykiem teoretykiem. W Instytucie Fizyki Teoretycznej UW utworzył Zakład Teorii Struktury Jądra Atomowego i stał się ojcem polskiej szkoły teoretycznej fizyki jądrowej. Największy rozgłos przyniosło mu uwzględnienie wpływu nadprzewodnikowych korelacji par nukleonów na deformacje jąder atomowych (z Danielem Besem) oraz podanie liczb magicznych dla hipotetycznych jąder superciężkich (ze Svenem G. Nilssonem i Adamem Sobiczewskim). Badał także własności jąder w stanach o wysokim momencie pędu. Napisał monografię Fast Nuclear Rotation (1983). Był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego od 1978 r. i członkiem Polskiej Akademii Nauk od 1973 r.

tekst AKW