alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu

Zasady Studiów na Wydziale Fizyki

2008-06-16

I. ORGANIZACJA STUDIÓW

§ 1

1. Rada Wydziału dopuszcza zmiany zapisów na zajęcia po rozpoczęciu roku akademickiego zgodnie z regułami określonymi w rozporządzeniu Dziekana.

2. Podczas zapisów na zajęcia, zadeklarowana liczba wszystkich godzin nie może być większa niż 550 w semestrze.

3. Wyrejestrować się z zajęć można w ciągu 3 tygodni od ich rozpoczęcia. W przypadkach losowych dziekan ma prawo zarejestrować i wyrejestrować studenta na jego prośbę również w terminie późniejszym.

4. Limit zajęć ponadplanowych wynosi 30 punktów ECTS w roku.

5. Warunki jakie musi spełnić osoba przenoszona z innej szkoły wyższej, każdorazowo określa Dziekan biorąc pod uwagę różnice programowe i dotychczasowe osiągnięcia studenta.

6. Maksymalny limit przyjęć, osób przenoszących się z innych szkół wyższych wynosi 100 osób rocznie.

II. ZALICZENIE PRZEDMIOTÓW

§ 2

1. Wykładowca na pierwszych zajęciach przypomina ogłoszony wcześniej przez dziekana sylabus przedmiotu.

2. Student ma obowiązek przystąpić do zaliczenia zajęć ze wszystkich przedmiotów, na które został zapisany. W przypadku nie przystąpienia do zaliczania przedmiotu bądź nieuczęszczania na zajęcia, na których obecność jest obowiązkowa student otrzymuje ocenę niedostateczną.

3. Student studiów pierwszego stopnia oraz student studiów drugiego stopnia ma prawo w trakcie trwania studiów do jednokrotnej rezygnacji z zajęć, na które się zapisał. Studentowi jednolitych studiów magisterskich prawo to przysługuje dwa razy w trakcie trwania studiów.

Rezygnacja z zajęć nie może nastąpić po rozpoczęciu sesji egzaminacyjnej.

4. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie student traci prawo do jednego terminu egzaminacyjnego.

5. Student ma prawo przystąpić do egzaminu z danego przedmiotu w poprawkowej sesji egzaminacyjnej, jeśli wcześniej nie zdawał egzaminu z tego przedmiotu lub uzyskał ocenę, która go nie zadowala.

6. Na wniosek studenta, prowadzący zajęcia może przeprowadzić egzamin w terminie przed sesją egzaminacyjną. Egzamin ten jest równoważny przeprowadzonemu w głównej sesji egzaminacyjnej.

7. Jeśli student nie zaliczył ćwiczeń rachunkowych w terminie wyznaczonym na ich odbywanie, a ich zaliczenie jest dla danego przedmiotu obowiązkowe, to ma on prawo w sesji egzaminacyjnej zaliczać ćwiczenia rachunkowe w formie ustalonej przez wykładowcę. W takim przypadku student traci prawo do jednego z terminów egzaminów i po zaliczeniu ćwiczeń rachunkowych ma prawo do tylko jednego terminu egzaminu.

Wykładowca ma możliwość ustalenia innej formy zaliczenia przedmiotu w terminie przed sesją egzaminacyjną np. w formie kolokwium poprawkowego. W danym wypadku, jeśli student zaliczy ćwiczenia rachunkowe przed sesją, przysługują mu dwa terminy egzaminu.

8. Dopuszczalne jest powtarzanie więcej razy przedmiotu z którego student nie uzyskał zaliczenia w danym cyklu dydaktycznym.

9. Student powtarzający przedmiot ma obowiązek uczestnictwa w zajęciach na zasadach określonych przez wykładowcę.

10. O równoważności przedmiotów i etapów studiów decyduje dziekan. Podejmując decyzję każdorazowo, bierze pod uwagę zakresy materiału i programy studiów.

III. ZALICZENIE ETAPU STUDIÓW

§ 3

1. Okresem zaliczeniowym jest rok akademicki.

2. Wyjątek stanowi I rok, dla którego okresem zaliczeniowym jest semestr. Warunki zaliczenia pierwszego roku określa Rada Wydziału.

3. Student, który nie spełnił wszystkich wymagań przewidzianych planem studiów dla danego roku może zostać warunkowo wpisany na kolejny rok jeśli zdobył minimum 75% wymaganych punktów ECTS.

4. Student, który uzyskał warunkowe zaliczenia roku, w przypadku pokrywania się terminów egzaminów (kolokwiów) ma obowiązek przystąpienia do egzaminu (kolokwium) z przedmiotu, którego nie zaliczenie było przyczyną warunkowego zaliczenia.

5. Student, który nie spełnił wszystkich wymagań przewidzianych planem studiów dla danego roku ma możliwość jego powtarzania jeśli zdobył co najmniej 30% wymaganych punktów ECTS.

6. W celu zachowania praw studenckich, student musi zdobyć 30% punktów ECTS w każdym roku studiów. Wyjątek stanowi przypadek, gdy do uzyskania absolutorium brakuje mniej niż 50% wymaganych punktów ECTS. Student powtarzając ostatni rok musi zdobyć jedynie brakujące punkty ECTS.

7. Pracę dyplomową należy złożyć w dziekanacie nie później niż 2 tygodnie przed planowanym terminem ukończenia studiów.

IV. WZNOWIENIE STUDIÓW

§ 4

1. Decyzję o wznowieniu studiów podejmuje dziekan na podstawie dotychczasowych wyników, przebiegu studiów i ewentualnego dorobku w okresie przerwy w studiach. Osoba skreślona z listy studentów może złożyć wniosek o ich wznowienie nie wcześniej niż od następnego roku akademickiego po dacie skreślenia. Wznowienie następuje na etap studiów następujący po etapie, który wnioskodawca zaliczył przed skreśleniem. Dziekan określa warunki, termin i sposób uzupełnienia zaległości wynikających ze zmian planów i programów studiów.

2. Osoba skreślona z listy studentów pierwszego roku może przystąpić do powtórnej rekrutacji na pierwszy rok studiów.

3. Osoba, która po uzyskaniu absolutorium została skreślona z listy studentów, może ubiegać się o wznowienie studiów na dzień egzaminu dyplomowego, jeśli złoży pracę dyplomową w okresie nie przekraczającym dwóch lat od daty uzyskania absolutorium. Dziekan decyduje o wznowieniu studiów na podstawie opinii promotora.

4. Osoba, która po uzyskaniu absolutorium została skreślona z listy studentów i w ciągu dwóch lat od daty uzyskania absolutorium nie złożyła pracy dyplomowej, może ubiegać się o wznowienie studiów na ostatnim roku studiów. Dziekan określa warunki, termin i sposób uzupełnienia zaległości wynikających ze zmian planów i programów studiów. Podejmując decyzję o wymaganiach dotyczących uzupełnienia zaległości dziekan bierze pod uwagę ewentualny dorobek zawodowy osoby występującej o wznowienie studiów.

V. INNE

§5

1. Nauczyciele akademiccy wyznaczają co najmniej 1 godzinę tygodniowo na konsultacje lub udostępniają swój numer telefonu i adres poczty elektronicznej umożliwiając studentom indywidualne umówienie się na konsultacje w ciągu 1 tygodnia od zgłoszenia.

2. W wyjątkowych wypadkach, dziekan może zorganizować dodatkowy egzamin we wrześniu. Dotyczy to wszystkich zajęć danego roku akademickiego. Egzamin może przeprowadzić egzaminator, bądź komisja wyznaczona przez dziekana.

Wróć

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna