Seminarium Fizyki Jądra Atomowego
2006/2007 | 2007/2008 | 2008/2009 | 2009/2010 | 2010/2011 | 2011/2012 | 2012/2013 | 2013/2014 | 2014/2015 | 2015/2016 | 2016/2017 | 2017/2018 | 2018/2019 | 2019/2020 | 2020/2021 | 2021/2022 | 2022/2023 | 2023/2024 | 2024/2025
2013-06-06 (Czwartek)
prof. Waldemar Urban (IFD UW)
Deformacja jądrowa w pobliżu 78Ni
78Ni jest jednym z dwóch ostatnich jąder podwójnie magicznych (drugie to 100Sn), osiągalnych eksperymentalnie, gdzie nie są jeszcze znane stany wzbudzone. Poznanie własności tego jądra i jąder otaczających jest jednym z głównych zadań współczesnej spektroskopii jądrowej, zarówno ze względów czysto poznawczych a także dlatego, że przebiega tu ścieżka astrofizycznego procesu r. W niedawnej pracy pokazaliśmy, że własności izotonów N=53 w pobliżu 78Ni (m.in. w jądrze 87Se) wskazują na obecność deformacji w tych jądrach. Na seminarium omówione zostaną te wyniki i ich konsekwencje.
2013-05-23 (Czwartek)
prof. Nicolae-Victor Zamfir (National Institute for Physics and Nuclear Engineering IFIN-HH, Bucharest, Romania)
Extreme Light Infrastructure - Nuclear Physics (ELI-NP). Status and Perspectives
ELI Nuclear Physics is meant as an unique research facility to investigate the impact of very intense electromagnetic radiation (Extreme Light) on matter with specific focus on nuclear phenomena and their applications. The extreme light is realized at ELI-NP in two ways: by very high optical laser intensities and by the very short wavelength beams on γ-ray domain with very high brilliance. The description of the future ELI-NP facility and of the planned experiments will be presented.
2013-05-21 (Wtorek)
Zapraszamy do Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów, ul. Pasteura 5A, sala B na parterze o godzinie 10:15
Dr Sergey Zemlyanoy (FLNR Dubna)New facility to study heavy neutron-rich nuclei formed in multi-nucleon transfer reactions
2013-05-16 (Czwartek)
prof. Jacek Dobaczewski (IFT UW)
Oddziaływania efektywne niezależne od gęstości
Począwszy od wczesnych lat siedemdziesiątych zeszłego stulecia, oddziaływania efektywne stosowane w metodach funkcjonału gęstości zawierały człony zależne od gęstości materii jądrowej. Ich obecność pozawalała na poprawne jednoczesne odtworzenie energii i gęstości nasycenia jak i nieściśliwości tej materii. W ostatnich latach stwierdzono jednak, że człony takie nie dają się pogodzić z wieloma zastosowaniami funkcjonałów gęstości, w szczególności takimi, które wymagają przywracania naruszonych symetrii czy mieszania konfiguracji. W seminarium przedstawię pierwsze udane próby konstrukcji oddziaływań efektywnych niezależnych od gęstości. Oparte są one na ideach teorii efektywnych i metodach regularyzacji oddziaływań kontaktowych.
2013-05-09 (Czwartek)
prof. Witold Nazarewicz (Univ. of Tennessee, ORNL-Oak Ridge, IFT UW)
Jądro atomowe jako kwantowy układ otwarty
Fizyka otwartych układów kwantowych jest nauką interdyscyplinarną; dotyczy atomów, molekuł, jąder atomowych, nanostruktur i makroskopowych układów mezoskopowych. W jądrach atomowych "otwartość" systemu uzewnętrznia się przez pojawienie się sprzężeń do kontinuum wielociałowego związanego z kanałami rozpadu, rozproszenia i reakcji. Po krótkim wstępie na temat układów otwartych, naszkicuję aktualny stan badań teoretycznych w tej dziedzinie, a następnie przedstawię przykłady zastosowań do różnych problemów jądrowych i atomowych.
2013-04-25 (Czwartek)
dr Andrzej Staszczak (IF UMCS Lublin)
Stabilność i własności superciężkich jąder atomowych w modelu średniego pola z funkcjonałem gęstości Skyrme'a
Przedstawione zostaną wyniki badań dotyczących stabilności najcięższychparzysto-parzystych jąder atomowych. Wyniki uzyskane zostały w modelu średniego pola Hartree-Focka-Bogolubowa z wykorzystaniem efektywnego zerowego zasięgu oddziaływania Skyrme'a. Porównane zostaną czasypołowicznego zaniku jąder superciężkich w procesie spontanicznegorozszczepienia oraz w rozpadzie alfa. Użyta metoda pozwoliła (prawdopodobnie po raz pierwszy) porównać udział modu symetrycznego oraz modu asymetrycznego w procesie rozszczepienia. Wskazane zostaną obszary na mapienuklidów, w których można spodziewać się (w oparciu o przeprowadzoną analizę) podwyższonej stabilności jąder superciężkich. Podane zostaną również charakterystyki stanów podstawowych omawianych jąder związane z ich deformacjami i własnościami pairing.
2013-04-18 (Czwartek)
prof. Paweł Olko (IFJ PAN, Kraków)
Centrum Cyklotronowe Bronowice rozpoczęło działalność
18 lutego 2011 roku dwóch pierwszych pacjentów zakończyło sesje napromieniania na stanowisku radioterapii protonowej oka przy cyklotronie AIC-144 IFJ PAN. Do marca 2012 roku poddano zabiegom 15 pacjentów a od kwietnia 2013 rozpoczęto regulane leczenie pacjentów w oparciu o kontrakt z NFZ. O metodzie radioterapii protonowej oka oraz o przebiegu pierwszej terapii opowie 20 minutowy film p. dr hab. Jerzego Grębosza, fizyka, znakomitego poularyzatora wiedzy i laureata wielu nagród na festiwalach filmów naukowych. 15 grudnia 2012 roku, po pomyślnym zakończeniu testów odbiorowych został przekazany do użytkowania nowy budynek i cyklotron C-235, przyspieszający wiązkę protonów do energii 230 MeV. Pierwsze eksperymenty z fizyki jądrowej na nowej hali eksperymentalnej miały miejsce w marcu 2013 roku. W końcowej fazie realizacji znajduje się budowa części medycznej i montaż obrotowego stanowiska terapeutycznego gantry, które to umożliwi napromienianie nowotworów w dowolnej lokalizacji ciała pacjenta. Oprócz leczenia, w Centrum Cyklotronowym Bronowice będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe w obszarze fizyki jądrowej, fizyki medycznej i radiobiologii. Ośrodek działa na zasadzie user-facility, w którym Rada Użytkowników proponuje program wykorzystania wiązki protonowej.
2013-04-11 (Czwartek)
prof. Adam Kisiel (Wydział Fizyki, Politechnika Warszawska)
Najnowsze wyniki analiz zderzeń AA i pA z eksperymentu ALICE
Eksperyment ALICE specjalizuje się w analizie zderzeń ciężkich jonów na LHC. Zebrana w roku 2011 próbka danych AA pozwoliła na wykonanie sczegółowych i wymagających analiz, ich wyniki zostaną przedstawione na seminarium. Na początku roku 2013 zebrano również dane pA, streszczone zostaną pierwsze wyniki ich analiz.
2013-04-04 (Czwartek)
mgr Aleksandra Fijałkowska (IFD UW)
Badanie przemiany beta produktów rozszczepienia z wykorzystaniem spektrometru pełnej absorpcji
Beta decay studies of fission products by using total absorption spectrometer
Modularny spektrometr pełnej absorpcji (MTAS) został zaprojektowany na potrzeby badań funkcji zasilania w rozpadzie beta neutronowo-nadmiarowych produktów rozszczepienia. Jego unikalną cechą jest imponująca wydajność detekcji promieniowania gamma, dzięki czemu możliwa jest obserwacja bardzo słabych zasilań poziomów po rozpadzie beta. W trakcie seminarium zaprezentuję budowę, charakterystykę i możliwości detektora MTAS, przedstawię wyniki uzyskane podczas pierwszego eksperymentu wykorzystującego ten detektor, omówię metodę analizy widm eksperymentalnych oraz przedyskutuję wpływ wyników pomiarów na obliczenia średniej energii promieniowania gamma i beta emitowanego w trakcie rozpadu.
2013-03-21 (Czwartek)
mgr Katarzyna Hadyńska-Klęk (IFD UW, ŚLCJ UW)
Wzbudzenie kulombowskie pasma o dużej deformacji w 42Ca
Coulomb excitation of highly deformed band in 42Ca
Pionierski eksperyment wzbudzenia kulombowskiego pasma o dużej deformacji w 42Ca został przeprowadzony w 2010 roku w LNL di Legnaro z wykorzystaniem spektrometru gamma AGATA Demonstrator w konfiguracji trzech potrójnych klastrów. Detektory dodatkowe MCP układu DANTE posłużyły do detekcji rozproszonych ciężkich jonów wapnia. Pierwsze zaskakujące wyniki analizy danych wskazały na niejednoznaczności w interpretacji schematu stanów wzbudzonych jądra42Ca (K. Hadyńska-Klęk et al., Acta Phys. Pol. B42, 817 (2011)). W celu potwierdzenia znanego schematu poziomów, w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW został przeprowadzony dodatkowy pomiar z wykorzystaniem układu EAGLE. Wyniki tego eksperymentu pozwoliły na ukończenie wstępnej analizy danych z pomiaru wzbudzenia kulombowskiego, przy pomocy kodu GOSIA. W rezultacie został wyznaczony bogaty zestaw elementów macierzowych, który następnie posłużył do obliczenia parametrów deformacji kwadrupolowej stanów wzbudzonych w izotopie 42Ca techniką nieważonych energetycznie reguł sum. Wyniki obu pomiarów zostaną zaprezentowane w trakcie seminarium. Omówiona zostanie również deformacja stanów wzbudzonych w jądrze 42Ca.
Stron 1 z 3