Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego
2006/2007 | 2007/2008 | 2008/2009 | 2009/2010 | 2010/2011 | 2011/2012 | 2012/2013 | 2013/2014 | 2014/2015 | 2015/2016 | 2016/2017 | 2017/2018
Wielkość Marii Skłodowskiej-Curie
Mikro-laboratoria kropelkowe
Urządzenia mikroprzepływowe umożliwiają prowadzenie reakcji chemicznych i biochemiczych w szybko i na bardzo małych objętościach płynów. Przedstawię prace naszej grupy badawczej, które zmierzają do stworzenia w pełni zautomatyzowanych układów doświadczalnych pozwalających na prowadzenie reakcji i hodowanie mikroorganizmów w setkach mikrokropelek równocześnie,z pełną kontrolą składu kropelek oraz zmiany stężeń reagentów w czasie. Z tworzeniem takich układów wiąże się kilka zagadnień podstawowych dotyczących fizyki przepływów w mikroskali, związanych z problemem przepływu pojedynczej kropelki przez kapilarę,przepływu kropli w sieciach mikrokanałów oraz łączenia kropli na drodze elektrokoalescencji. Omówie nasze wyniki w tym zakresie i przedstawię otwarte wyzwania.
Polskie instrumenty satelitarne
Seminarium będzie dotyczyło projektów satelitarnych realizowanych przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Omówione zostanie kilka najważniejszych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, w których obserwacje dokonywane są w zakresie promieniowania rentgenowskiego i gamma: Integral, ASIM, rentgenowska spektrometria Słońca. Ale także spektakularne eksperymenty w innych dziedzinach: Herschel i radioastronomia w dalekiej podczerwieni, ROSETTA i CHOMIK czyli penetratory gruntu kometarnego i księżycowego, PFS czyli spektrometria fourierowska atmosfery Marsa, BRITE czyli pierwszy polski satelita naukowy. Nacisk przy prezentowaniu projektów położony będzie na głównych problemach związanych z budową aparatury satelitarnej, bez wnikania w specjalistyczne szczegóły techniczne.
Kropki kwantowe – sztuczne atomy?
Półprzewodnikowe kropki kwantowe od kilkunastu lat cieszą się znacznym zainteresowaniem badaczy. Ograniczenie ruchu nośników w trzech wymiarach do obszaru porównywalnego z długością fali de Broglie’a prowadzi do szeregu interesujących zjawisk, obiecujących w szczególności nowe zastosowania. Jedna z konsekwencji uwiezienia nośników w potencjale kropek kwantowych jest dyskretna gęstość stanów elektronowych, co dało niegdyś asumpt do określenia kropek mianem „sztucznych atomów”. Wkrótce jednak okazało się, ze myślenie o kropkach kwantowych w kategorii „sztucznych atomów” powinno być traktowane z dużym dystansem.
W trakcie referatu przedstawione zostaną wyniki, które w mojej opinii najdobitniej pokazują skomplikowana naturę zjawisk zachodzących w kropkach kwantowych i konieczność uwzględniania w analizie tych zjawisk zarówno mikroskopowej struktury samej kropki jak i własności jej otoczenia.
Additional Sources for Physics Research Funding in the Future?
Grafen - radość dla fizykow i nadzieja elektroniki?
Węgiel jest jednym z najbardziej intrygujących pierwiastków w układzie okresowym. Zdolność do formowania niezwykle skomplikowanych łańcuchów jest fundamentem chemii organicznej i podstawą pojawienia się życia na ziemi. Węgiel nawet w swojej pierwiastkowej postaci występuje w szeregu form alotropowych, takich jak diament czy grafit, które znane były już od dawna. Inne, takie jak fulereny, czy nanorurki odkryte zostały w ostatnich dekadach dwudziestego wieku. W 2004 r. dokonano kolejnego, przełomowego odkrycia - otrzymano dwuwymiarową, płaska warstwę węgla o heksagonalnym ułożeniu atomów, czyli grafen. Ten wynik doświadczalny był zaskoczeniem dla środowiska naukowego fizyków, gdyż był sprzeczny z przewidywaniami teoretycznymi, które wykluczają istnienie swobodnych, termodynamicznie stabilnych dwuwymiarowych kryształów.
Pierwsze otrzymane płatki grafenu były stosunkowo małe, o wymiarach około kilku-kilkudziesięciu mikrometrów. Ich jakość była jednakże wystarczająca do przeprowadzenia szeregu pomiarów transportowych i magnetooptycznych, które wykazały, ze elektrony w grafenie zachowują się tak, jak bezmasowe fermiony Diraca. Okazało się też, że transport nośników w grafenie ma charakter balistyczny. Te wstępne wyniki od razu sugerowały, ze grafen jest bardzo obiecującym kandydatem na zastosowania w elektronice, takie jak np. balistyczne tranzystory polowe. Za otrzymanie grafenu, dwaj naukowcy Andre Geim i Konstantin Novoselov z Uniwersytetu Manchester w Wielkiej Brytanii zostali nagrodzeni Nagroda Nobla.
W trakcie wystąpienia postaram się zaprezentować własności grafenu poprzez pryzmat eksperymentów dowodzących jego unikatowych własności. Przedstawię też aktualny stan badan prowadzonych w Warszawie nad grafenem epitaksjalnym na podłożach z węglika krzemu.
Podstawy mechaniki kwantowej: prawdy, półprawdy, pytania
Współczesne teorie kwantowe zrodziły się w toku trudnych polemik i nawracających wątpliwości. Czy warto zachować je w pamięci? Mój mini-wykład będzie przeglądem niektórych pytań, na które odpowiedź znamy, innych, które pozostały otwarte, innych jeszcze, których wolimy nie zadawać.
- Dlaczego wierzymy w istnienie kwantów energii? Czy ich teoria musi być indeterministyczna?
- Czy funkcja falowa opisuje pojedyncza cząstkę? Czy redukcja pakietu falowego jest prawdą, czy fikcją?
- Czy ma miejsce zjawisko teleportacji w doświadczeniach typu Einstein-Podolsky-Rosen?
- Czy pojedynczy foton może wykryć bombę w odległości tysiąca km?
- Czy nasze drzewo wiadomości dobrego i złego jest obiektywne?