alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Badania > Seminaria i konwersatoria > Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego (do roku 2017/18)
2014-06-02 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej, ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
dr hab. Ludwik Pieńkowski, prof. AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie)

Energetyka jądrowa w Polsce - standaryzacja i bezpieczeństwo

Analiza programów wdrożenia energetyki jądrowej prowadzi do wniosku, że standaryzacja jest jednym z czynników sprzyjających sukcesom. Ujednolicenie trudno jednak osiągnąć między innymi z powodu dużej mocy pojedynczego reaktora, co ogranicza rynek nabywców, oraz znacznej liczby oferentów zbliżonych technologii przy braku jednolitych zasad licencjonowania. Szansa na masową budowę nowych reaktorów wzrośnie, jeśli małe reaktory, nazywane Small Modular Reactors (SMR), umożliwią budowę standardowych bloków elektroenergetycznych o mocy wynoszącej najwyżej kilkaset megawatów. W przeszłości małe reaktory przegrały konkurencję ekonomiczną z dużymi. Jednak wówczas panowało przekonanie, że globalna przestrzeń dla energetyki jądrowej wynosi tysiące gigawatów oraz że bezpieczeństwo reaktorów jest już zagadnieniem rozwiązanym, wymagającym jedynie ulepszeń technicznych. Obecnie wydaje się, że dwa typy SMR-ów wkrótce pojawią się na rynku i będą to wysokotemperaturowe reaktory chłodzone helem (HTR) oraz zintegrowane reaktory wodne ciśnieniowe (iPWR). Reaktory te mogą odegrać zauważalną rolę w światowej gospodarce jeszcze przed rokiem 2030 i, co najważniejsze, oferują znacznie wyższe standardy bezpieczeństwa, które wykluczają zagrożenia radiacyjne w odległościach większych niż kilkaset metrów od reaktora.

Zapraszamy!

Jacek Baranowski, Czesław Radzewicz.

2014-05-19 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej, ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
Prof. dr hab. Bogdan Cichocki (Instytut Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UW)

O Marianie Smoluchowskim na trzy lata przed setną rocznicą śmierci

Polskie Towarzystwo Fizyczne i Wydział Fizyki UW zapraszają na wykład prof. dr hab. Bogdana Cichockiego z Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UW zatytułowany:
O Marianie Smoluchowskim na trzy lata przed setną rocznicą śmierci
Wykład odbędzie się w dniu 19 maja 2014r. o godz. 16:30 w Sali Dużej Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW przy ul. Hożej 69 w ramach wspólnego posiedzenia konwersatoriów im. J. Pniewskiego i L. Infelda.

2014-04-07 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej, ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
Prof. dr hab. Helena Białkowska (Narodowe Centrum Badań Jądrowych)

Nie tylko Higgs...O zderzeniach relatywistycznych jonów w LHC

Akcelerator LHC przyspiesza także relatywistyczne jony - całkowicie zjonizowane jądra ołowiu, uzyskując energie 2.76 TeV na pojedynczy nukleon. Omówię podstawowe wyniki naświetleń, podkreślając na ile jest to prosta kontynuacja obserwacji uzyskanych przy akceleratorach SPS w CERNie i RHIC w Brookhaven - a na ile obserwujemy coś istotnie nowego. Nieoczekiwanie ciekawe okazały się zwłaszcza wyniki zderzeń proton - ołów, początkowo planowane tylko jako materiał porównawczy dla zderzeń ołów - ołów.

Zapraszamy!
Jacek Baranowski, Czesław Radzewicz.

2014-01-27 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej, ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
dr Wojciech Pacuski (Instytut Fizyki Doświadczalnej, Wydział Fizyki UW)

Solotronika - elektronika oparta na pojedynczych atomach

Oparcie elektroniki na właściwościach starannie ustawionych pojedynczych atomów wydaje się być naturalną konsekwencją postępującej miniaturyzacji. Obserwacja pojedynczych atomów, domieszek i defektów w kryształach i na ich powierzchniach jest możliwa już od wielu lat. Jednak dopiero ostatnie lata zaowocowały wynikami, o których można powiedzieć, że zwiastują powstanie nowej elektroniki – solotroniki – korzystającej z kwantowych lub klasycznych właściwości pojedynczych atomów. Przede wszystkim wiadomo już jak efektywnie układać przewodzące ścieżki pojedynczych atomów na powierzchni krzemu, jak zbudować z nich tranzystor, w którym można sterować przepływem prądu przez pojedynczą domieszkę. Znaleziono pierwsze układy pozwalające na skuteczny zapis i odczyt informacji przy pomocy stanów kwantowych pojedynczych defektów w diamencie i pojedynczych jonów magnetycznych w kropkach kwantowych. W ostatnich kilkunastu miesiącach nasz wydział dołączył do wąskiego grona instytucji, w których tego typu technologie mogę być realizowane samodzielnie – od etapu planowania nowych struktur, przez wytworzenie, charakteryzację, po optyczne sterowanie pojedynczymi jonami w półprzewodnikach. Udało się nam wytworzyć i zbadać nowe systemy solotroniczne oraz wskazać ciekawe kierunki poszukiwań w wyłaniającym się wielkim obszarze fizyki pojedynczych domieszek w kryształach.

Zapraszamy!
Jacek Baranowski, Czesław Radzewicz.

Wersja desktopowa Stopka redakcyjna