alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Badania > Seminaria i konwersatoria > Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego (do roku 2017/18)
2007-05-21 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej (SDD), ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
Wojciech Gawlik (Uniwersytet Jagiellonski)

Pierwszy polski kondensat Bosego-Einsteina

2 marca bieżącego roku w Krajowym Laboratorium FAMO w Toruniu wytworzony został pierwszy polski kondensat Bosego-Einsteina atomów rubidu 87. W referacie zostanie przedstawiony eksperyment i główne charakterystyki otrzymanego kondensatu. Omówiona też będzie technika pracy z atomami w temperaturach rzędu 100 nK, ich obserwacji i diagnostyki, a zwłaszcza identyfikacji kondensatu.
2007-04-23 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej (SDD), ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
dr hab. Edward Darżynkiewicz, prof. UW (IFD UW)

Chemia, biologia i fizyka w badaniach nad końcem 5' mRNA (tzw. kapem)

Regulacja ekspresji genu u wyższych organizmów (eukariotów) odbywa się na kilku poziomach: replikacja DNA, synteza pre-mRNA (transkrypcja), dojrzewanie pre-mRNA do mRNA (głównie poprzez składanie /ang. splicing/), transport mRNA z jądra do cytoplazmy, a w końcu udział tego mRNA w biosyntezie białka (translacja). W trakcie transkrypcji, mRNA uzyskuje na jednym ze swoich końców, umownie oznaczonym jako koniec 5', unikalną strukturę, zwaną kapem. Jest to 7-metyloguanozyna połączona nietypowym dla kwasów nukleinowych mostkiem trifosforanowym 5' -- 5' z sąsiednim nukleozydem. Strukturę tę zapisujemy wzorem sumarycznym: m^7 GpppN. Struktura kapu pełni szereg ważnych funkcji regulatorowych niemalże na wszystkich poziomach regulacji ekspresji genu. Moje zainteresowanie kapem datuje się od połowy lat '80 ub. wieku, gdy jego rola była jeszcze mało znana. W wykładzie postaram się pokazać, jak rozwijały się nasze prace nad kapem i jego analogami, prowadzone początkowo głównie przez chemików, przy stopniowo coraz to większym zaangażowaniu biologów oraz fizyków. Dzięki zastosowaniu syntetycznych analogów kapu w układach translacyjnych można było m. in. określić współzależność pomiędzy strukturą i funkcją translacyjnego białka regulatorowego eIF4E na długo zanim poznana została struktura krystalograficzna kompleksu tego białka z kapem. Interdyscyplinarne podejście umożliwiło dokonanie szeregu istotnych odkryć na temat roli kapu i współpracujących z nim białek regulatorowych w translacji białka, splicingu, transporcie wewnątrzkomórkowym niektórych rodzajów cząsteczek RNA oraz w stabilności mRNA w komórce. Współpraca z fizykami doprowadziła do opracowania nowatorskiej metody badania oddziaływań struktur kapu z "cap binding proteins" w oparciu o miareczkowanie spektrofluorymetryczne. Osobne zagadnienie stanowiło opracowanie na bazie syntetycznych dinukleotydowych analogów kapu nowej strategii uzyskiwania ważnych z punktu widzenia biotechnologicznego transkryptów mRNA.
2007-03-19 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej (SDD), ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
dr hab. Reinhard Koenig (Leibniz Institute for Neurobiology, Magdeburg, Niemcy)

Very Low Temperatures and Tiny Magnetic Fields: Physics and Brain Research Close to Absolute Zero

The refrigeration of matter into the milli- or even microkelvin temperature range opens up the fascinating and powerful possibility to study physical properties of matter, like phase transitions, in an experimental environment where most of the unavoidable disturbances present at higher temperatures are almost completely frozen out - which means that experiments performed at low temperatures enable unique access to solutions of fundamental physical problems. Physics at low temperatures is also strongly linked to the development of numerous experimental metods and techniques, and most importantly, the application of some of these techniques is not necessarily restricted to the study of "inanimate" samples in the rather unpleasant ambience around the boiling point of liquid helium. Particular properties of low-temperature superconductors are, for example, of elementary importance with regard to the detection of tiny magnetic fields, which is used in magnetoencephalography (MEG) to study the dynamics of human brain functions. Based on our discovery of superconductivity of platinum, the first part of the talk will contain an introduction into experimental physics and methods at very low temperatures. In the second part, the importance of low-temperature techniques as indispensable prerequisites in modern methods for imaging human brain functions will be discussed.
2007-02-19 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej (SDD), ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
doc. dr hab. Grzegorz Wrochna (Instytut Problemów Jądrowych im. A. Sołtana)

Błyski gamma i inne kataklizmy kosmiczne

Przyzwyczailiśmy sie do obrazu Wszechświata, w którym procesy zachodzą w skali miliardów lat. Tymczasem Wszechświat pełen jest obiektów o bogatej dynamice w skali miesięcy, godzin czy sekund. Najbardziej spektakularne to błyski gamma, które w kilka sekund wyzwalają tyle energii ile Słońce w ciągu 10 mld lat. Na konwersatorium przedstawione będą metody obserwacji takich zjawisk, w szczególności polski eksperyment "Pi of the Sky".
2007-01-15 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej (SDD), ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
dr Marcin L. Sadowski (LCMI CNRS Grenoble, Francja)

Grafen – dwuwymiarowy węgiel o wysoce nietypowych własnościach elektronów

Jednym z bardziej obiecujących nowych materiałów, które się ostatnio pojawiły, jest grafen – dwuwymiarowa warstwa atomów węgla, ułożonych w heksagonalna sieć. Wyjątkowa struktura elektroniczna grafenu powoduje niespotykane dotąd właściwości fizyczne, a prostota tego materiału oraz metod jego otrzymywania pobudzają wyobraźnię i zainteresowanie licznych badaczy na świecie. Elektrony zachowujące się jak relatywistyczne cząstki o zerowej masie spoczynkowej powodują ze z grafenem wiązane są nadzieje na ciekawa nowa fizykę w ciele stałym z jednej strony, oraz na oraz nowe zastosowania – w elektronice i nie tylko – z drugiej. Przedstawię wstęp do grafenu – do jego właściwosci, technologii, fizyki, oraz potencjalnych możliwości.
2006-11-27 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej (SDD), ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
prof. dr hab. Marek Demiański (Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego)

Obserwacje promieniowania reliktowego - Nobel z fizyki 2006

Omowię historię odkrycia promieniowania reliktowego oraz najważniejsze dane obserwacyjne i ich kosmologiczną interpretację. Przedstawię wyniki misji COBE, satelitarnego obserwatorium promieniowania mikrofalowego, które w tym roku zostały wyróżnione Nagrodą Nobla z fizyki. Omowię też planowane misje satelitarne i perspektywy dalszych badań promieniowania reliktowego.
2006-11-09 (Czwartek)
Zapraszamy do Auli (425), ul. Hoża 69 o godzinie 15:30  Calendar icon
Prof. Ewa Bartnik (Wydział Biologii UW)

Mitochondria, starzenie i nowotwory

Od kilku lat pojęcia DNA, genów czy ludzkiego genomu stały się bardzo popularne. Znacznie mniej znane są mitochondria, organelle odpowiedzialne przede wszystkim za dostarczanie energii. Mitochondria uczestniczą w wielu ważnych procesach, w tym w samobójstwie komórek (apoptoza). Mitochondria mają własny DNA - w sumie wielkości jednego niewielkiego genu jądrowego, ale zapisana w nim jest informacja o 37 produktach niezbędnych do działania mitochondriów. Zmiany (mutacje) w mitochondrialnym DNA występują w czasie starzenia u ssaków i w nowotworach i niewątpliwie są jednym z ważnych czynników w tych procesach. Mutacje w mitochondrialnym DNA powodują także szereg chorób głównie nerwów i mięni, choroby te kiedyś uchodziły za bardzo rzadkie, teraz ocenia się, że występują u jednej osoby na 5000-8000 tysięcy.
2006-10-23 (Poniedziałek)
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej (SDD), ul. Hoża 69 o godzinie 16:30  Calendar icon
dr hab. Konrad Banaszek (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika)

Doświadczenia ze splątanymi parami fotonów

Stany splątane stanowią jeden z intrygujących aspektów mechaniki kwantowej. Równocześnie znajdują one wszechstronne zastosowanie w kwantowym przetwarzaniu informacji, intensywnie rozwijającej się dziedziny na pograniczu fizyki i informatyki. W wykładzie zostaną przedstawione doświadczenia nad generacją i wykorzystaniem stanów splątanych par fotonów do przesyłania informacji przez zaszumione łącza kwantowe wykonane w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej w Toruniu.
Wersja desktopowa Stopka redakcyjna