alt FUW
logo UW
other language
webmail
search
menu
Wydział Fizyki UW > Badania > Seminaria i konwersatoria > Seminarium fizyki litosfery i planetologii
2017-06-09 (Piątek)
Zapraszamy do sali B0.14, ul. Pasteura 5 o godzinie 09:30  Calendar icon
prof. dr hab. Jacek Leliwa-Kopystyński (IGF FUW)

Rzeźba powierzchni jąder kometarnych – modelowanie zapadliska

UWAGA! Zmiana sali na 1.03. Na powierzchniach jąder kometarnych występują zagłębienia o zróżnicowanych formach: różne kształty, rozmiary, stromości krawędzi. Pochodzenie zagłębień jest różnie wyjaśniane: kratery uderzeniowe? obszary o intensywniejszej sublimacji niż ich otoczenie? zapadliska skorupy w pusty obszar pod nią (collapse onto cavity)? W referacie przedstawię osiowo-symetryczny model powstania zapadliska. Wyniki zastosowane są do dyskusji pochodzenia struktur obserwowanych przez misję Rosetta na powierzchni jądra komety 67P/Churyumow-Gerasimenko. Zgodnie z modelem struktury wgłębne dużych rozmiarów (D > 100 m) nie mogą być pochodzenia zapadliskowego.
2017-06-02 (Piątek)
Zapraszamy do sali B0.14, ul. Pasteura 5 o godzinie 09:30  Calendar icon
Dr Andrzej Głuszyński 1, mgr Andrzej Chmielewski 1, mgr Artur Kuczak 2 (1 Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa, 2 KGHM Polska Miedź S.A., Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice)

Tektonika strefy spągowej cechsztynu w zachodniej części złóż rud miedzi i srebra

W miarę postępu eksploatacji w kopalniach miedzi i srebra KGHM na monoklinie przedsudeckiej udostępniane są kolejne, dotychczas niedostępne do bezpośrednich badań fragmenty złoża, dostarczając nowych danych dotyczących budowy monokliny przedsudeckiej. W ramach prezentacji przedstawione zostaną wyniki analizy opartej na obserwacjach strukturalnych prowadzonych w wyrobiskach kopalnianych, oraz danych z wierceń dołowych (wykonanych z wyrobisk kopalnianych) i preparatów mikroskopowych. Omówione zostanie także następstwo deformacji tektonicznych w analizowanym obszarze i ich relacje do głównego etapu okruszcowania.
2017-05-26 (Piątek)
Zapraszamy do sali B0.14, ul. Pasteura 5 o godzinie 09:30  Calendar icon
Dr hab. Stanisław Mazur1, dr Mateusz Mikołajczak1, dr hab. Piotr Krzywiec1, dr hab. Michał Malinowski2, prof. Marek Lewandowski2, prof. Paweł Aleksandrowski3 (1 Instytut Nauk Geologicznych PAN, 2 Instytut Geofizyki PAN, 3 Państwowy Instytut Geologiczny)

O naturze strefy Teisseyre’a-Tornquista

Strefa Teisseyre’a-Tornquista (TT) przecina skosem Polskę od NW ku SE i od dziesięcioleci uważana jest za wgłębną granicę tektoniczną pomiędzy prekambryjską platformą wschodnioeuropejską na NE i tzw. młodą, paleozoiczną platformą na SW. Wyniki interpretacji ilościowej danych grawimetrycznych i magnetycznych, zintegrowane z danymi z nowych refleksyjnych profili sejsmicznych ze strefy TT, wskazują na przedłużanie się prekambryjskiego cokołu platformy wschodnioeuropejskiej i jego dolnopaleozoicznej pokrywy ku południowemu zachodowi, pod platformę paleozoiczną zachodniej Polski. Sugerują także występowanie pod strefą TT tzw. kilu skorupowego. W szerszym kontekście geologii europejskiej wyniki te implikują położenie hipotetycznego kaledońskiego szwu tektonicznego, wyznaczającego miejsce kolizji Awalonii i Baltiki, nie wzdłuż strefy TT, tylko dalej na SW, na obszarze północnych Niemiec i południowo zachodniej Polski oraz usytuowanie rozległych basenów permo-mezozoicznych zachodniej Polski na rozciągniętym i wycienionym obrzeżeniu paleokontynentu Baltiki.
2017-05-19 (Piątek)
Zapraszamy do sali B0.14, ul. Pasteura 5 o godzinie 09:30  Calendar icon
mgr Radosław Rogoziński (Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska)

Wyniki badań zmian położenia wirtualnego bieguna geomagnetycznego Ziemi (VGP) na podstawie badań osadów zastoiskowych złoża Lębork

Na seminarium przedstawione zostaną uzyskane wyniki badań kierunków wektorów naturalnej pozostałości magnetycznej (NRM - Natural Remanent Magnetism) wraz z wyliczonymi na ich podstawie współrzędnymi wirtualnego bieguna geomagnetycznego (VGP - Virtual Geomagnetic Pole. Przedstawione będą możliwe interpretacje uzyskanych wyników w powiązaniu z budową geologiczną, geomorfologiczną oraz z wynikami badań anizotropii podatności magnetycznej osadów zastoiskowych złoża Lębork.
2017-04-07 (Piątek)
Zapraszamy do sali B0.14, ul. Pasteura 5 o godzinie 09:30  Calendar icon
dr hab. Marek Kaczorowski (Centrum Badań Kosmicznych PAN, Warszawa)

Czasowe i amplitudowe związki kinematycznej aktywności górotworu Depresji Świebodzic z silnymi zdarzeniami sejsmicznymi w Monoklinie Przedsudeckiej

Aktywność tektoniczna Depresji Świebodzic obserwowana jest od lat siedemdziesiątych minionego wieku (wskazania wahadeł horyzontalnych). Zmiany tektonicznego pola naprężeń powodują zmiany aktywności kinematycznej górotworu w postaci ruchów pionowych i nachyleń podłoża wywołanych przemieszczeniami bloków skalnych. Wielkoskalowe i w duży stopniu jednorodne pole siłowe obejmuje obie jednostki geologiczne tj. Depresję Świebodzic i Monoklinę Przedsudecką. Porównanie sygnałów tektonicznych rejestrowanych przez instrumenty Laboratorium Geodynamicznego w Książu (Depresja Świebodzic) z aktywnością sejsmiczną Monokliny Przedsudeckiej wykazuje, że wstrząsy sejsmiczne pochodzenia tektonicznego występują w Monoklinie tylko w pewnych fazach aktywności kinematycznej górotworu Depresji Świebodzic. Zgodności czasowe pomiędzy fazami aktywności kinematycznej górotworu Depresji Świebodzic, a zdarzeniami sejsmicznymi ≥ 4 MJ w Monoklinie Przedsudeckiej są na tyle wysokie, że stwarzają warunki do oceny poziomu zagrożenia sejsmicznego w Monoklinie. Podstawą dyskusji jest seria obserwacyjna z klinometrów hydrostatycznych w Książu z lat 2005-2016.
2017-03-31 (Piątek)
Zapraszamy do sali B0.14, ul. Pasteura 5 o godzinie 09:30  Calendar icon
dr hab. Leszek Czechowski (IGF WF UW)

Wpływ konwekcji w płaszczu na warunki termiczne w litosferze Ziemi

Omawiam wpływ różnych form konwekcji w płaszczu na warunki termiczne w litosferze. Wiadomo, że w niektórych miejscach (strefy rozrostu dna oceanicznego, plamy gorąca) konwekcja jest decydującym czynnikiem określającym warunki termiczne. Z drugiej strony, wpływ konwekcji na warunki w litosferze pod starymi stabilnymi obszarami kontynentalnymi jest niewielki. Wynika z tego problem, co robić z innymi obszarami? W szczególności, w jaki sposób wpływ konwekcji można uwzględnić, bez wnikania w szczegóły rozkładu prądów konwekcyjnych poniżej litosfery.
2017-03-24 (Piątek)
Zapraszamy do sali B0.14, ul. Pasteura 5 o godzinie 09:30  Calendar icon
dr hab. Konrad Kossacki (IGF WF UW)

Temperaturowa zależność szybkości sublimacji lodu H2O z domieszkami organicznymi w warunkach kometarnych

Ewolucja komet jest zdeterminowana przez sublimację lodu. Szybkość sublimacji powszechnie jest liczona przy użyciu prostego równania Hertza-Knudsena. Jednak równanie to jest słuszne tylko kiedy system jest w równowadze. Prostota i powszechność użycia równania Hertza-Knudsena skłania do poszukiwania sposobów korekcji. Możliwym sposobem jest wprowadzenie zależnego od temperatury współczynnika sublimacji. Omówione zostaną pomiary tego współczynnika dla lodu z domieszkami acetonu i metanolu, lotnych składników organicznych występujących w składzie komet.
2017-03-17 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Mgr Agata Bury, dr hab. Krzysztof Mizerski (Instytut Geofizyki PAN)

Zaburzenia magnetahydrodynamiczne (MHD) w jądrze Ziemi widoczne w zmianach pola geomagnetycznego – wstępne wyniki

Badania zmian ziemskiego pola magnetycznego są prowadzone w celu zrozumienia jego charakterystyki, a także w celu opisania zaburzeń jakie mogą występować w ciekłym jądrze zewnętrznym. Na seminarium zostanie przedstawiona wstępna analiza danych geomagnetycznych ze 150 stacji rozmieszczonych na całym świecie, a także danych pozyskanych z modelu IGRF-12. W celu znalezienia możliwych propagujących się fal została zastosowana analiza fourierowska oraz analiza Empirical Mode Decomposition (EMD). Czasy występowania pików oscylacji o różnych okresach zostały naniesione na wykresy w zależności od długości i szerokości geograficznej. Zostaną zaprezentowane możliwe kandydatury na propagujące się fale MHD.
2017-03-10 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
dr inż. Paweł Barmuta (KU Leuven, Leuven, Belgia i Politechnika Warszawska)

Wykorzystanie metod geostatystycznych w pomiarach i modelowaniu elementów elektronicznych czyli walka z klątwą wielowymiarowości

Rosnąca złożoność pomiarów i modelowania obwodów elektronicznych wyzwoliła poszukiwania nowych technik projektowania eksperymentów. Okazało się, że bardzo obiecujące wyniki można uzyskać stosując metody geostatystyczne, np. Kriging, czy efektywną optymalizację globalną (EGO). Metody te połączono z istniejącymi w elektronice technikami adaptacyjnego próbkowania i modelowania dzięki czemu czasy eksperymentów skróciły się ponad 20-krotnie przy jednoczesnej pełnej automatyzacji procesu. Rzadko zdarza się by te same narzędzia tak dobrze sprawdzały się w różnych dziedzinach nauki. Czy zatem uda się spłacić dług wdzięczności i zastosować metody obecne w elektronice do problemów nauk o Ziemi?
2017-03-03 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Kajetan Chrapkiewicz (IGF FUW)

Joint inversion of surface wave dispersion and receiver functions - the study of deep structure of East European Craton margin

A simultaneous inversion of Rayleigh wave phase velocity dispersion and P receiver function has been applied to investigate the south-western margin of the East European Craton (EEC) in Poland. This method proved to be a natural approach in studying the lithosphere-asthenosphere boundary (LAB) – it's sensitive to both absolute velocities and sharp discontinuities and thus provides a better vertical resolution compared to surface wave data alone. The presentation aims to explain the whole reasoning behind the linearized and stochastic (Monte Carlo) inversion procedure, and to discuss the final shear wave velocity models down to 250 km depth beneath the ''13 BB Star” array.
2017-01-27 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Dr Monika Wilde-Piórko, Maria Grycuk, dr Marcin Polkowski, prof. Marek Grad (IGF WF UW)

Rotacja sejsmogramów dalekich trzęsień ziemi oparta na własnościach funkcji odbioru

Techniki funkcji odbioru są powszechnie stosowane do badania struktury skorupy i górnego płaszcza Ziemi w oparciu o trójskładowe sejsmogramy dalekich trzęsień ziemi. W czasie seminarium zostanie przestawiona nowa, automatyczna metoda wyznaczania azymutu (ang. back-azimuth) oraz kąta polaryzacji fali podłużnej (P) zjawisk telesejsmicznych oparta na własnościach funkcji odbioru. Metoda zostanie przetestowana na zapisach permanentnych i tymczasowych stacji sejsmicznych z obszaru Polski. Dodatkowo przedstawiona zostanie analiza polaryzacji fal Rayleigha, w celu pokazania, że proponowana metoda działa również w przypadku błędnego ukierunkowania sejsmometru.
2017-01-20 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
dr Piotr Witek (Instytut Geofizyki UW, CBK PAN Warszawa)

Prekambryjskie dzieje Ziemi

W przystępny sposób przedstawiony zostanie przekrój dziejów Ziemi w prekambrze, w ujęciu globalnym. Zrozumienie prekambryjskiej Ziemi znacznie wzrosło w ostatnich dekadach. Na podstawie współczesnych ustaleń zaczyna rysować się spójny ciąg wydarzeń, które przekształciły młodą planetę w znany nam świat. Omówiona zostanie ewolucja procesów tektonicznych w miarę "dojrzewania" Ziemi, fundamentalne zmiany składu atmosfery i stanu oceanów, oraz rola życia organicznego w życiu planety. Wreszcie przedstawione zostaną perspektywy stworzenia nowego podziału stratygraficznego, opartego o kluczowe wydarzenia. Seminarium będzie oparte na książce The Geologic Time Scale 2012.
2017-01-13 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Mgr Agnieszka Płonka, prof. Andreas Fichtner (Department of Earth Sciences, Utrecht University oraz Department of Earth Sciences, ETH Zürich)

Resolvability of regional density structure

We perform principal component analyses of sensitivity kernels for P velocity, S velocity, and density. This is intended to establish the extent to which these kernels are linearly independent, i.e. the extent to which the different parameters may be constrained independently. Since the density imprint we observe is not exclusively linked to travel times and amplitudes of specific phases, we consider waveform differences between complete seismograms. We test the method using a known smooth model of the crust and seismograms with clear Love and Rayleigh waves, showing that - as expected - the first principal kernel maximizes sensitivity to SH and SV velocity structure, respectively, and that the leakage between S velocity, P velocity and density parameter spaces is minimal in the chosen setup. Next, we apply the method to data from 17 events around the Iberian Penninsula, registered in total by 492 stations. The objective is to find a principal kernel which would maximize the sensitivity to density, potentially allowing for independent density resolution, and, as the final goal, for direct density inversion.
2016-12-16 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Prof. Marek Grad, dr Marcin Polkowski, prof. Jacek Puziewicz (Instytut Geofizyki WF UW oraz Uniwersytet Wrocławski)

Dolna skorupa i górny płaszcz Ziemi Trans-Europejskiej Strefy Szwu (TESZ) w Polsce - modele geofizyczne i petrologiczne

Przedstawiona zostanie charakterystyka dolnej skorupy i górnego płaszcza Ziemi na podstawie wysokiej rozdzielczości trójwymiarowego modelu sejsmicznego obszaru Polski, oraz w kontekście danych termicznych, grawimetrycznych i magnetycznych. Na podstawie modelowań petrologicznych zaproponowany zostanie skład mineralny strefy przejścia od skorupy do płaszcza dla wokół strefy TESZ w Polsce.
2016-12-09 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
dr Beata Dziak-Jankowska (Centrum Badań Kosmicznych PAN, Warszawa)

Pogoda Kosmiczna

W czasie seminarium przedstawiony będzie temat Pogody Kosmicznej, czym jest Pogoda Kosmiczna, co jest źródłem Pogody Kosmicznej, wpływ Pogody Kosmicznej na życie człowieka oraz prognozy na przyszłość. W pierwszej części omówiona zostanie między innymi aktywność Słońca, zmiany aktywności słonecznej, co to jest CME, wpływ wiatru słonecznego na Pogodę Kosmiczną, skale Pogody Kosmicznej. Druga część dotyczyć będzie dziedzin i obszarów na które Pogoda Kosmiczna ma znaczący wpływ, wraz z kilkoma przykładami ekstremalnych zdarzeń z przeszłości. Część trzecia przedstawi porównanie aktualnego cyklu słonecznego na tle cykli słonecznych z ostatnich 200 lat oraz rekonstrukcji danych archeologicznych. Na zakończenie emocjonująca ciekawostka ;-)
2016-11-25 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Prof. dr hab. inż. Marcin Barlik, dr hab. inż. Andrzej Pachuta, dr inż. Tomasz Olszak, Mgr inż. Przemysław Dykowski, dr Marcin Sękowski (Wydział Geodezji i Kartografi PW oraz Centrum Geodezji i Geodynamiki)

Grawimetryczne obserwacje absolutne w Polsce – historia, stan aktualny i możliwości interpretacyjne

Zostanie przedstawiony sposób wyznaczania absolutnej wartości przyspieszenia siły ciężkości metodą wykorzystującą zasadę swobodnego spadku. Główny akcent zostanie postawiony na budżet błędów takich wyznaczeń. Współczesna dokładność takich pomiarów predestynuje je do szerokich możliwości interpretacyjnych w dziedzinie geodynamiki, hydrologii i geofizyki. Zostanie przedstawiony krótki rys historyczny absolutnych wyznaczeń przyspieszenia siły ciężkości w Polsce. Zostaną zaprezentowane jedyne dwa grawimetry absolutne działające w kraju oraz ich zastosowanie do realizacji współczesnego poziomu odniesienia grawimetrycznego i pomiarów o charakterze geodynamicznym. Ponadto zostaną zaprezentowane możliwości interpretacyjne precyzyjnych absolutnych wyznaczeń przyspieszenia siły ciężkości bazujące na doświadczeniach Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu i Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznego Borowa Góra.
2016-11-18 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Dr Simone Lepore, mgr Marcin Polkowski, prof. Marek Grad (IGF WF UW)

S‑wave velocity down to the uppermost mantle below the East European Craton in northern Poland from the inversion of ambient noise recorded at “13 BB star” seismic array

The presentation will include three topics: (1) Crosscorrelation of the ambient noise recorded at the “13 BB star” array in northern Poland during the year 2014, (2) Surface wave dispersion curves of velocity vs frequency for the Z component extracted from the Green’s function, and (3) 1D S-wave velocity and P-wave to S-wave velocity ratio profiles obtained by Monte Carlo inversions to describe the crustal structure of the East European Craton below the “13 BB star” array.
2016-11-04 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Mgr inż. Przemysław Dykowski, dr Marcin Sękowski (Centrum Geodezji i Geodynamiki, Instytut Geodezji i Kartografii)

Instalacja i pierwsze doświadczenia w obserwacji zjawisk pływowych za pomocą grawimetru nadprzewodnikowego

Zostaną przedstawione aspekty instalacji i uruchomienia pierwszego w Polsce grawimetru nadprzewodnikowego GWR iGrav-027, a następnie zostaną zaprezentowane wyniki, precyzja rejestracji pierwszych 100 dni zapisów pływowych oraz porównanie zapisów z iGrav z zapisami z grawimetru sprężynowego. Zostaną przedstawione także wybrane sygnały sejsmiczne zarejestrowane przez grawimetr nadprzewodnikowy.
2016-10-28 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Dr inż. Marcin Rajner (Katedra Geodezji i Astronomii Geodezyjnej, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska)

Zastosowanie pływowych pomiarów grawimetrycznych w badaniach geodezyjnych, geofizycznych i geodynamicznych

W prezentacji omówione zostaną różne aspekty wykorzystania ciągłych pomiarów zmian przyspieszenia siły ciężkości w naukach o Ziemi. Przedstawiona zostanie interpretacja obserwacji pływów ziemskich oraz wpływ efektów niepływowych, takich jak pośrednie efekty oceaniczne, efekty atmosferyczne i hydrosferyczne, ruch bieguna, swobodne oscylacje Ziemi czy efekty antropogeniczne. Wśród tych zjawisk warto wymienić również swobodną nutację jądra ziemskiego, czyli zjawisko wewnątrz Ziemi, którego obserwacje geodezyjne (w tym grawimetryczne) wciąż dają lepsze rezultaty niż metody geofizyczne
2016-10-21 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
Dr hab. inż. Jacek Kudrys (Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, Katedra Geomatyki)

Wykorzystanie technologii pomiarowych GNSS do monitorowania zjawisk sejsmicznych

W referacie omówione zostaną techniki pomiarowe nawigacji satelitarnej GNSS i ich możliwości w zakresie monitorowania drgań skorupy ziemskiej wywołanych trzęsieniami ziemi. Metody pomiarowe będą zilustrowane przykładami opracowania obserwacji GPS w których zidentyfikować można efekty spowodowane trzęsieniami ziemi w 2004 (Sumatra), 2009 (L’Aquila) i 2011 (Honsiu).
2016-10-07 (Piątek)
Zapraszamy do sali 109, ul. Pasteura 7 o godzinie 09:30  Calendar icon
mgr Marcin Polkowski (IGF UW)

Lokalizacja ognisk trzęsień ziemi metodą propagacji wstecznej z wykorzystaniem implementacji metody fast marching w modelu 3D obszaru Polski - rozprawa doktorska

Dokładne zlokalizowanie zjawiska sejsmicznego jest zadaniem wymagającym dużej ilości dobrych rejestracji sejsmicznych, dokładnej wiedzy na temat prędkości fal sejsmiczny w ośrodku, oraz algorytmu, który przeliczy mierzone na stacjach czasy wejścia fal na czas w źródle i lokalizację badanego zjawiska. W pracy przedstawiony jest trójwymiarowy model prędkości fali P dla obszaru Polski, pasywny eksperyment sejsmiczny "13 BB star", oraz implementacja algorytmu fast marching pozwalającego na obliczenie czasu propagacji frontu falowego w modelu 3D, która w połączeniu z metodą propagacji wstecznej frontu falowego pozwala na dokładne określenie lokalizacji ogniska trzęsienia ziemi na postawie pierwszych wstąpień fali. Praca przedstawia przykłady trzech zjawisk, dla których dzięki zapisom z eksperymentu pasywnego, modelowi 3D i metodzie propagacji wstecznej frontu falowego możliwe było dokładne określenie ich lokalizacji.
Wersja desktopowa Stopka redakcyjna